Ni anonimnosti na internetu: kako je zaposleni v NIH blatil svojega šefa Faucija
Matej Huš
23. sep 2020 ob 22:08:16
Internet se zdi anonimen, a v resnici je marsikoga možno identificirati, le dovolj časa, vztrajnosti in opreme potrebujemo. To dokazuje precej bizarna zgodba urednika konzervativnega portala RedState, ki je pod psevdonimom streiff omalovaževal prizadevanja ameriškega Nacionalnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni (NIAID) v boju proti virusu SARS-CoV-2. Širil je neresnice v zvezi z virusom, javno blatil direktorja NIAID Anthonyja Faucija in prispeval k širjenju teorij zarot. Med drugim so na portalu pisali, da virusa sploh ni in da so otroci imuni; tovrstne dezinformacije je Fauci javno ovrgel in pojasnjeval, poplavo dezinformacijo pa je kot ključni problem prepoznala tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Ta teden so streiffa razkrinkali. Izkazalo se je, da gre za zaposlenega v NIAID, ki je tam opravljal funkcijo predstavnika za stike z javnostjo. Medtem ko je moral v službi komunicirati z javnostmi, je na internetu (tudi med delovnim časom) blatil svojega delodajalca. NIAID je označil kot politično zaroto proti trenutnemu predsedniku ZDA, Faucija je opisal kot nacija za maske (mask-nazi) in medijskega prostituta, ukrepe pa je označeval kot znanstveno neutemeljene in nepotrebne (primer). O delodajalcu je neprimerno pisal že davno pred epidemijo.
Ko je The Daily Beast informacijo o identiteti posredoval NIAID-u, so z inštituta sporočili, da so se z zadevo seznanili in da se bo omenjeni bloger upokojil. Po neuradnih podatkih je na NIAID-u delal od leta 2007, pogoje za upokojitev pa je izpolnil že pred leti. Za RedState je pisal od leta 2004, torej od same ustanovitve, na strani pa je bil tudi urednik. Njegovi prispevki so bili kljub zavajajočim informacijam med najbolj branimi.
To pa ni edini tovrstni primer. Podobne incidente je povzročil tudi zaposleni na Department of Health and Human Services, ki je prav tako pisal o svojih teorijah, za katere ni imel nobenih dokazov, denimo o pripravah na oborožen spopad po ameriških volitvah, obstoju upornikov v CDC (Centers for Disease Control and Prevention) proti ameriškemu predsedniku ipd. Zaradi teh izjav je moral vzeti 60 dni neplačanega dopusta.