Kitajska pripravila črno listo ameriški podjetij, na njej tudi Cisco
Matej Huš
22. sep 2020 ob 20:32:59
Kitajska v trgovinski vojni z ameriškimi podjetji, med katerimi imajo zelo pomembno vlogo tehnološki velikani, prestavlja v višjo prestavo. Medtem ko Američani blokirajo ZTE in Huawei zaradi domnevne povezanosti s kitajskimi oblastmi ter sedaj terjajo prodajo WeChata in TikToka, so v Pekingu pripravili seznam zaupanja nevrednih poslovnih subjektov, ki ogrožajo nacionalno varnost ali interese Kitajske. Že pred tem so posodobili seznam tehnologij, ki jih je prepovedano izvažati.
Zamisel o črni listi podjetij, s katerimi Kitajska ne bi več poslovala, sega v maj 2019, kmalu po ameriški blokadi Huaweija. Tedaj Peking ni poimensko izpostavil nobenega podjetja ali posameznika, saj so še potekala trgovinska pogajanja. A ko se je pritisk ZDA stopnjeval, so naraščali tudi kitajski protiukrepi. Kitajsko ministrstvo za trgovino je ta konec tedna sporočilo, da je črna lista skoraj dokončana. Na njej so podjetja in posamezniki, ki ne bodo smeli poslovati s Kitajsko, prodajati ali kupovati, niti investirati. Kdo je na listi, še ni jasno, zagotavljajo pa, da je kratka. Kitajska sedaj premišljuje, ali bi listo obelodanili prek ameriškimi volitvami ali po njih. Ve se, da bo na seznamu zelo verjetno Cisco, kot verjetni kandidati se omenjajo tudi Dell, HP in Lockheed Martin, ocenjujejo analitiki iz Eurasia Group.
Kitajska je največji proizvajalec na svetu, zato je od trgovinske menjave z ZDA močno odvisna. Pri sestavljanju tovrstnih črnih list je zatorej potrebna velika pazljivost, da ne bi lastnih interesov prizadeli močneje od tarče. Poleg tovrstnih seznamov pa kitajska podjetja manj opazno menjajo dobavitelje, kjer je to možno. DuPont na primer ni več Huaweijev dobavitelj. Po neuradnih podatkih naj bi kitajske oblasti od podjetij pričakovale celo, da prekinejo nekatere obstoječe pogodbe z ameriškimi dobavitelji in raje plačajo pogodbene kazni.