Oracle in TikTok v nenavadni rešitvi ameriškega ultimata
Matej Huš
14. sep 2020 ob 21:45:39
Oracle je zmagovalec v boju za prevzem ameriškega dela omrežja TikTok, kjer je bil Microsoft najresnejši protikandidat. Dogovor, ki je bil sprejet med vikendom, pa je nekoliko drugačen od preproste prodaje, saj bo Oracle namesto lastnika postal zaupanj vreden tehnološki partner. Transakcijo morata potrditi še Bela hiša, ki je sploh zahtevala odprodajo ameriškega dela TikToka, in Committee on Foreign Investment (CFIUS). Finančni minister Steven Mnuchin je potrdil, da so prejeli predlog, ki ga bodo na CFIUS preučili še ta teden. Lastnik TikToka, kitajsko podjetje ByteDance, je Microsoftov predlog zavrnil. To niti ni bilo tako presenetljivo, saj je Kitajska tik pred tem prepovedala izvoz algoritmov, s čimer je onemogočila prodajo TikToka.
Podrobnosti transakcije še kapljajo v javnost, a za zdaj vemo, da bo TikTok še naprej deloval v ZDA, kjer bodo tudi vsi zaposleni obdržali zaposlitve. To pomeni, da si skoraj 100 milijonov uporabnikov v ZDA in okrog 1400 zaposlenih lahko malce oddahne. Ni pa še čisto jasno, kako bo to krhko partnerstvo videti in kakšne bodo Oraclove pristojnosti. TikTok bo v svoji srži ostal enak, le Oracle bo nekako pazil, da podatki ne bodo odtekali h kitajski vladi. Tako se bo lahka ameriška administracija pohvalila, da je rešila problem (ki so ga sami ustvarili), hkrati pa se za TikTok kaj bistvenega ne bo spremenilo. Če bi TikTok odkupil Microsoft, bi bile spremembe korenite, so povedali v Redmondu. Tako pa bo Oracle varuška, pa še to bolj slaba, saj ne bo pisal ali spreminjal algoritmov in izvorne kode. Kako naj bi bil zaradi tega TikTok varnejši, ni jasno.
Jasno pa je, da je kupčija dobra za Oracle, ki bo za svoje usluge prejemal ustrezno plačilo. TikTok si bo namreč prek Oracla kupil žig, da lahko deluje v ZDA. Zdi se, da sta v tej igri zmagali oba - TikTok in Oracle, ameriška administracija pa je blefirala.