Nekaj utrinkov z letošnjega sejma IFA
Jurij Kristan
7. sep 2020 ob 19:09:43
Da se je prejšnji teden zvrstilo toliko najav, ni naključje, kajti začetek septembra je običajno čas za berlinski sejem IFA, vodilni evropski dogodek za uporabniško elektroniko. Kot malone vse letošnje tehnološke sejme, je tudi Ifo koronavirus močno prizadel, toda Nemci so del prireditve vseeno uspeli izpeljati tudi v živo, le v znatno okrnjeni obliki. Neposredno prisotnih je bilo tako le okoli dvesto razstavljalcev, kar je desetina običajne številke, obiskovalcev pa še manj - 5000 namesto 200.000. Večina podjetij se je zatekla s spletnim prezentacijam, kamor so padla največja že popisana razkritja. Z nekaj brskanja pa se da najti še kakšno zanimivost.
Kitajski TCL, ki ga v glavnem poznamo kot proizvajalca televizorjev in tistega, ki je do nedavna za Zahod delal blackberryje, je predstavil križanca med e-papirjem in LCD zaslonom, s konceptnim nazivom NXTPAPER. Posredi je uporaba inovativnega materiala z visoko odbojnostjo v sami prikazni matrici, medtem ko mat prevleka zmanjša odblesk. Zaradi tega zaslon ne potrebuje ozadne osvetlitve, s čimer je tanjši in varčnejši. Toda obenem nima slabosti klasičnega elektronskega papirja, kot so polžja hitrost osveževanja, brezbarvnost in druge tegobe, saj naj bi zmogel gladko poganjati video v ločljivosti 1080p in z živimi barvami. Na sejmu ga je bilo mogoče prijeti v roke, a kdaj pride na trg, še ni znano.
Samsung je vzbudil pozornost s projektorjem The Premiere 4K. Gre za laserski projektor ultra-kratkega tipa - se pravi takšnega, ki ga postavimo ob steno, na katero projicira sliko. Na voljo bo v dveh različicah, s 130 in 120 palcev veliko sliko, ki jo prikazuje v ločljivosti do 4K, pri najvišji svetilnosti 2800 lumnov. Posebnost je doseganje standarda HDR10 Plus, kar je Samsungov tekmec Dolby Visiona. Na tržišče naj bi v Evropi prispel do konca tega leta. Cene še niso izdali, a glede na specifikacije bo verjetno terjala hipoteko ali dve.
Pri Qualcommu bodo imeli z naslednjim letom 5G modeme v skorajda vseh svojih sistemskih čipih. Za pomlad 2021 naj bi namreč prišli tudi v Snapdragone serije 400, ki tiktakajo v telefonih nižjega srednjega cenovnega razreda; velja pa poudariti, da bo šlo najverjetneje za povezave pod 6 GHz, ne takšne za milimetrske valove. Najavili so tudi drugo generacijo sistemskega čipa Snapdragon 8cx za računalnike z Okni. Čeprav se tudi tu v nazivu lesketa 5G, pa je bil takšen modem kot opcija na voljo že v prvi inačici. Ta je bila sicer predstavljena že predlani, toda zaradi počasnega širjenja omrežij 5G smo uporabne izdelke v bistvu videli šele letos. Snapdragon 8cx Gen2 5G naj bi bil tako hitrejši kot varčnejši od Intelovih Ice Lakov (Tiger Lake je še preveč sveža zgodba), ena prvih naprav na tej osnovi pa bo Acerjeva dvoživka Spin 7. Takšni ultraprenosniki-poševnica-tablice so ciljni računalniki za tovrstne sistemske čipe, ker nemalokrat potrebujejo stalno povezljivost.