Samsung predstavil Galaxy Note20, naslednjega Folda in druge posodobitve repertoarja

Jurij Kristan

6. avg 2020 ob 22:50:56

Pri Samsungu so na predstavitvenem dogodku Unpacked August 2020 pokazali prestižne telefone Galaxy Note20, Note20 Ultra in zložljivega Galaxy Z Fold2; pa tablici Galaxy Tab S7 in S7+, uro Galaxy Watch3 ter slušalke Galaxy Buds Live.

Samsungova tiskovna konferenca Unpacked August 2020 logično sledi februarski, a so jo bili spričo pandemije primorani izpeljati brez občinstva (krajši video povzetek). V uri in pol smo videli osvežitev širšega spiska naprav iz ekosistema pod znamko Galaxy, začenši s prestižnima telefonoma Note20 in Note20 Ultra. Izvedenki se med seboj tokrat razlikujeta nekaj bolj kot tisti v generaciji Note10. Medtem ko ima Note20 raven 6,7-palčni zaslon ločljivosti 2400×1080 in osveževanja 60 Hz, ima Ultra 6,9-palčnega ločljivosti 3088×1440 in z osveževanjem 120 Hz, ki je malo zapognjen čez stranska robova. Prvi ima 8 GB Rama in do 256 GB shrambe, drugi do 12 GB pomnilnika ter do 512 GB prostora. Kot ponavadi, je znatna razlika pri fotografskem sklopu. Note20 ima za primarni objektiv 12-megapikselno širokokotno kamerico, Ultra pa 108 MP, pobrano iz Galaxyja S20 Ultra, le da gre skupna povečava tokrat "le" do 50-krat (fizična do 5×). Manjši bratec ima poleg še 64 MP telefoto kamero, večji pa 12-megapikselno, oba pa si delita tretji, ultraširoki objektiv z 12 MP tipalom. Ultra ima za globinsko ostrenje obenem laserski senzor. In na koncu tudi odpornejšo površino - Gorilje steklo sedme generacije oziroma Victus, ki so ga razkrili pred tedni; medtem ko ima običajni Note20 zgolj GG5.

Zopet v Evropi izvisimo, ko gre za drobovje, saj dobimo malce slabše inačice z procesorjem Exynos 990, medtem ko bodo v ZDA in Aziji prejeli tiste s Snapdragoni 865+. Baterija je pri Note20 velika 4300 mAh, pri Ultri 4500 mAh; oba podpirata 15-vatno brezžično in 25-vatno ožičeno polnjenje, kar ni nek presežek. Oba imata priloženo pisalo S Pen. Omeniti velja še, da bo Note20 na voljo v bronasti (nekdanja pozlačena), zeleni in sivi barvi, Ultra pa ob bronasti še v bolj "uradniških" črni in beli. Oba telefona poznata 5G govorico, obstajale bodo tudi LTE inačice. V trgovine prispeta 21. avgusta, po priporočenih cenah 949 evrov za Note 20 in 1299 evrov za Note20 Ultra. Ob robu so pokazali tudi nekaj funkcijskih in programskih novitet. Note20 Ultra za bližnjo komunikacijo uporablja ultraširokopasovno (UWB) tehnologijo, oba telefona pa lahko izkoriščata Googlovega konkurenta Applovemu AirDropu, orodje Nearby Share. Samsung je v povezavi z Microsoftom tudi razvil rešitev, ki bo omogočala poganjanje aplikacij za Note20 na PCjih z Okni; na štartu bo sicer mogoče uporabljati le en app naenkrat, a naj bi novembra dodali večopravilnost.

Težko pričakovano razkritje druge generacije razvpitega prepogljivega telefona Fold je bilo manj nabito s podrobnostmi, saj naprava še ni tako blizu izidu kot Note20 - samo zanjo nameravajo v septembru izvesti še ločen novinarski dogodek, kjer bodo razkrili tudi ceno, jo je pa že mogoče "rezervirati". Uradno ime je sedaj Galaxy Z Fold2, s čimer poimensko bolje izraža sorodstvo s telefonom Z Flip. Najopaznejša razlika glede na prvega Folda je verjetno večji zunanji zaslon, ki 6,2-palčni OLED ločljivosti 2260×816. Notranji ekran je v razprtem načinu velik 7,6 palca, z resolucijo 2208×1768 pik. Hecen detajl je, da ima večji zaslon osveževanje s 120 herci, manjši le s šestdesetimi. V notranjosti tiktaka Snapdragon 865+. Najbolj kočljiva dela naprave, preklopni mehanizem in površina notranjega zaslona, sta bila seveda deležna izdatne pozornosti; tako je prevleka podobna tisti na Z Flipu, se pravi kompozit tankega sloja stekla in plastike, kar naj bi poskrbelo za boljšo odpornost glede na predhodnika.

Delovno orientirani uporabniki bodo veseli zmogljivih tablic Galaxy Tab S7 in S7+. Osnovni primerek ima enajstpalčnega, plus pa 12,4 inča velik zaslon; oba premoreta 120-herčno osveževanje in marketinški oddelek rad poudari, da to izboljša tudi zmogljivost peresa. V notranjosti je Snapdragon 865+, dokupiti bo mogoče tudi tipkovnico-poševnica-pokrov. Tablice prispejo 21. avgusta v inačicah brez telefonske antene, pa z LTE in 5G povezavo; najcenejša bo stala dobrih šeststo evrov, S7+ 5G pa prek tisočaka. Dve leti tudi že traja od zadnje posodobitve pametnih ur Galaxy Watch. Generacija Watch3 ohranja zaščitni znak linije - vrtljivi obroček za navigacijo po menijih. Izdelki so od danes v trgovinah in so na voljo v dveh velikostih (41 mm in 45 mm), dveh materialih (jeklo in titan) ter s po tremi barvami. V notranjosti ždi Exynos 9110, poglavitne funkcijske nadgradnje pa gredo kot pri konkurenčnih ponudnikih predvsem v smer beleženja telesnih parametrov. Ameriški FDA je tako uram podelil podoben certifikat za merjenje EKG kot Apple Watchu - se pravi, gre za medicinski pripomoček in ne polnopravni merilni inštrument. Še vedno pa čakamo na merjenje krvnega tlaka, ki menda prispe pozneje jeseni. Naprave, odvisno od velikosti, stanejo med 430 in 550 evri.

Za konec smo videli tudi precej samosvoje pametne slušalke Galaxy Buds Live. Samosvoje zato, ker se ne uležejo v ušesni kanal, temveč s prilagojeno obliko slonijo v vdolbini uhlja. Vsaj v teoriji. Ker to manj hermetično zapira zvok od zunaj, je aktivno dušenje hrupa osredotočeno predvsem na ozadje v mestnem vrvežu in prometu. Na tiskovki so poudarjali velike, 12-milimetrske zvočne gonilnike s polodprtim basom (!). Baterija zdrži 6 ur rabe, v škatlici je zaloge še za dvakrat toliko. Povezljivost šiba skozi Bluetooth 5, glasovne ukaze pa posluša Bixby. Tudi te slušalke so že na tržišču, cena je nekaj pod dvesto evrov.