Petina Američanov dobi glavnino informacij z družbenih omrežij in so med najslabše informiranimi

Matej Huš

2. avg 2020 ob 00:11:02

V raziskavi informiranosti je Pew Research Center ugotovil, da skoraj petina Američanov večino informacij in novic dobi na družbenih omrežjih. Ti ljudje so bolj izpostavljeni neresnicam in nepreverjenim trditvam, so še ugotovili. Največ Američanov, to je slaba polovica, sicer informacije dobi s televizije.

Gre za rezultate metaštudije, ki je preverila izsledke več analiz iz obdobja med oktobrom 2019 in junijem 2020. Glede virov novic so na prvem mestu različne televizije (45 odstotkov), sledijo pa novičarske spletne strani (25 odstotkov), družbena omrežja (18), radio (8) in tiskani mediji (3). Razčlemba po starosti je pokazala, da so za 48 odstotkov mladih (18-29 let starosti) družbena omrežja glavni vir informacij. Srednja generacija se zanaša v glavnem na spletne strani novinarskih hiš in radio, starejši pa na televizijo.

Izkazalo pa se je, da so družbena omrežja slab vir informacij. Kdor jih uporablja kot glavni vir informacij, ima v povprečju slabše znanje o letošnjih volitvah in je bolj izpostavljen teorijam zarote o epidemiji covida-19, so ugotovili (ta dva kazalnika so raziskovali). Najširše znanje imajo ljudje, ki v glavnem spremljajo spletne strani novinarskih hiš, radio ali tiskane medije. Koliko ljudje vedo o politiki, so raziskovalci merili z devetimi vprašanji, denimo o proračunskem deficitu, stališčih obeh velikih strank, razmerju moči v senatu ipd.

Zanimiva je bila demografska analiza. Ljudje, ki informacije v glavnem dobivajo z družbenih omrežij, niso le mlajši, temveč bolj verjetno ženske, nebele polti, slabše izobraženi in revni. Pokazalo se je tudi, da so manj pozorni in da manj pogosto spremljajo novice, manj vedo o dogodkih v svetu, slabše poznajo dejstva o koronavirusu, so slabše seznanjeni s političnimi instrumenti (ustavna obtožba, večina v senatu). Hkrati pa je bolj verjetno, da slišijo teorije zarote o koronavirusu, vitaminu C, 5G, umetnem izvoru virusa itd.

Poleg družbenih omrežij je podobno slab vir informacij, saj večina navedenega velja v vsaj enaki meri, tudi lokalna televizija. Na drugem koncu spektra pa je v glavnem tisk in tudi radio.