Prisluškovanje z opazovanjem nihanja žarnic

Matej Huš

13. jun 2020 ob 13:05:25

Raziskovalci z izraelske Univerze Ben-Gurion in Weizmannovega inštituta pod vodstvom Adija Shamirja, ki se ukvarjajo z iskanjem in dokazovanjem metod za prestrezanje podatkov in prisluškovanje, so pokazali nov način, kako lahko (dobesedno) prisluškujemo. Napad, ki so ga poimenovali Lamphone, izkorišča prosto visečo žarnico v prostoru, ki se zaradi zvoka rahlo ziblje.

Zvok je longitudinalno valovanje zraka, ki se odrazi kot oscilacije zračnega tlaka. Ti lahko povzročijo nihanje predmetov, ki pa je zaradi zanemarljive energije, ki jo nosi zvočno valovanje, v večini primeri nezaznavno. Prav na tem principu deluje sluh, saj je bobnič fino napeta membrana, ki zaradi sprememb zračnega tlaka niha, kar se prevede v signal za možgane. Nihajo pa tudi svetila, denimo prosto viseče žarnice. Nihljaji zaradi zvoka so prostemu očesu nevidni, saj je gre za milistopinje, ne pa tudi specializirani opremi.

Shamirjeva ekipa je pokazala, da je to dejstvo možno izkoristiti za pasiven napad. Koncept, kot rečeno ni nov. Laserji, ki merijo vibracije stekel v oknih, so znana metoda. Sedaj pa so pokazali, da lahko s 400 dolarjev vredno opremo (elektro-optični senzor) merimo spremembe v svetlobnem toku zaradi mikronihajev svetila v prostoru, ki je lahko oddaljen tudi sto in več metrov. To pomeni, da sploh ni treba imeti fizičnega dostopa do prostora niti tja kaj podtakniti ali svetiti z laserjem - zadostuje že, da vidimo luč. Za zdaj so preizkusili le prosto visečo, ni pa jasno, ali metoda delovala tudi za lestence. Za prikaz koncepta delovanja so predvajali drobec govora ameriškega predsednika, ki ga je bilo možno prepisati, ter dve pesmi, ki ju je Shazam prepoznal.

Ekipa je v preteklosti pokazala tudi številne druge načine prisluškovanja, kjer so večinoma terjali okužbo računalnikov. Pokazali so, da je možno podatke krasti s prilagajanjem frekvence vrtenja ventilatorjev, s moduliranjem glasnosti diska, svetlosti zaslona, električnega toka itd.