Twitter ne sme razkriti obsega ameriškega prisluškovanja uporabnikom
Dare Hriberšek
18. apr 2020 ob 12:37:58
Okrajno sodišče Severne Kalifornije je v sporu med Twitterjem in ameriškim pravosodnim ministrstvom odločilo, da družbeno omrežje ne sme razkrivati števila zahtev po nadzoru, ki jih prejme s strani ameriške vlade. Po mnenju sodišča bi to lahko ogrozilo državno varnost. Spor je trajal kar šest let in se raztezal čez mandate štirih ameriških generalnih državnih tožilcev.
Spor korenini v časih po razkritjih Edwarda Snowdna, ko so si družbena omrežja in druga velika tehnološka podjetja na različne načine prizadevala oprati svoje obraze glede sodelovanja z organi pregona in tajnimi službami. Twiter je tako tožbo vložil leta 2014, ko mu niso dovolili objaviti s tem povezanega letnega poročila v katerem je navajal številke zahtevkov za različne načine varnostnega spremljanja ter zahtevke FBI za dostop do uporabniških podatkov. Njegovi predstavniki so pred sodiščem zatrjevali, da gre za kršitev pravice do svobodnega govora ter da so tovrstni podatki po pomoti uvrščeni med zaupne.
No, sodnica je včeraj razsodila, da bi objava točnega števila zahtevkov po nadzoru iz leta 2014 lahko resno in neposredno ogrozila ameriško državno varnost in zavrnila tožbeni zahtevek Twitterja. Slednji se za zdaj še ni odzval za komentar razsodbe, tako tudi ni znano ali se bo pravna bitka, ki je doslej tekla na najnižji instanci, morda nadaljevala v pritožbenem postopku.