Američani združili znanje in računski potencial proti koronavirusu

Dare Hriberšek

23. mar 2020 ob 17:34:38

Ameriško ministrstvo za energetiko je skupaj z IBM ustanovilo javno-zasebni konzorcij, ki naj bi raziskovalnim inštitucijam zagotovil računsko moč za preiskave na področju virusa Covid-19. Ker je novico na dopoldanski novinarski konferenci razglasil predsednik Donald Trump, se je njegov opis projekta glasil nekoliko bolj slikovito: "Da spustimo z vajeti moč ameriških superračunalnikov!" Kot so potem nekoliko bolj vsebinsko pojasnili pri IBM, bo znanstvenikom na voljo 16 sistemov, s 775.000 procesorskimi jedri in 34.000 grafičnimi procesorji, ki bodo v seštevku zmogli 330 petaflopov računske moči. Ta bo namenjena za različne projekte na področju epidemiologije, bioinformatike in molekularnega modeliranja.

Konzorciju so se že pridružila nekatera druga ameriška podjetja, denimo Google, Hewlett Packard Enterprise, Amazon in Microsoft ter številne akademske inštitucije, kot so MIT, Oak Ridge National Laboratory in NASA. Zainteresirane znanstvene inštitucije se lahko za sodelovanje tudi že prijavijo na povezavi.

Namen projekta je s pomočjo superračunalnikov skrajšati čas za prihod potrebnih zdravil na trg. V ZDA namreč namreč pot od odkritja učinkovine do prihoda v lekarne v povprečju traja približno desetletje in stane 2,6 milijarde dolarjev, samo klinično testiranje pri tem vzame med 6 in 7 let časa.