Apple zaradi človekovih pravic na ražnju delničarjev
Dare Hriberšek
27. feb 2020 ob 17:32:07
Na včerajšnjem srečanju delničarjev Appla v Cupertinu je bil na dnevnem redu tudi predlog enega od vlagateljev, da bi podjetje poslej moralo redno poročati o svoji politiki glede svobode govora in pravice do informiranosti. Predlog se je precej neposredno nanašal na Applovo uklanjanje zahtevam kitajske vlade v preteklosti, zlasti na množičen umik VPN aplikacij iz AppStora leta 2017 ter na umik aplikacije časnika New York Times istega leta.
Predlog je na glasovanju dobil le 40,6 odstotka glasov, kar je premalo za uveljavitev, po drugi strani pa vendarle več, kot je dobil soroden predlog pred dvema letoma, kje bilo za le 5,6 % kapitala. Vsekakor pa je tokratno glasovanje po mnenju analitikov dobilo dovolj podpore, da bodo v vodstvu morali začeti resneje razmišljati o tem, kako njihova politika do človekovih pravic v takih državah vpliva na njihov siceršnji ugled.
Pri Applu sicer zadevo pojasnjujejo tako, da v vsaki državi delujejo skladno s tamkajšnjo zakonodajo: "V takih primerih sledimo rešitvam, ki so v najboljšem interesu naših uporabnikov. Četudi se kdaj pa kdaj ne strinjamo s sprejetimi odločitvami, še vedno menimo, da so te boljše, kot pa da bi preprosto prenehali delovati na takem trgu. Slednje bi za uporabnike pomenilo manj možnosti izbire in nižjo raven varovanja zasebnosti."
Določeni premiki pa se vendarle že kažejo. Applova direktorica za zasebnost Jane Horvath je nedavno sporočila, da v podjetju zadevo obravnavajo interno in iščejo primerno rešitev, ki bi zagotovila spoštovanje temeljnih človekovih pravic in svoboščin.