Število prijavljenih patentov strmo raste

Matej Huš

14. jan 2020 ob 21:19:59

Patenti ostajajo eno izmed pomembnih meril inovativnosti podjetij in ljudi, čeprav jih veliko sploh nikoli ne ugleda luč sveta v izdelkih. A to ne zmanjšuje intenzivnosti patentiranja, kaže pregled lanskega leta. Ameriški patentni urad (US PTO) je podelil 333.530 patentov, kar je največ v zgodovini. To predstavlja 15-odstotno rast v primerjavi z minulim letom. Prav tako je skokovito naraslo število patentnih prijav, kar pomeni, da se tudi v prihodnjih letih obetajo rekordi.

Zanimivo pa si je pogledati tudi, kdo patente pridobiva. Skupina novodobnih tehnoloških gigantov FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix in Google) ni niti blizu vrha. Še najboljši je Apple z 2490 patenti na 7. mestu, sledi Amazon z 2427 patenti, kar ga uvršča na 9. mesto, Google pa je na 15. mestu z 2102 patenti. Facebook in Netflix sta še bistveno niže. Največ patentov je prijavil stari velikan IBM, ki na prvem mestu vztraja že zadnjih 27 let. IBM je lani dobil 9262 patentov, drugouvrščeni pa je Samsung Electronics s 6469 patenti. Bi bil pa Samsung prvi, če bi sešteli patenti vseh njegovih odvisnih, hčerinskih in povezanih družb - korejski chaebol pač. Sledijo Canon, Microsoft, Intel, LG Electronics, Apple, Ford, Amazon in Huawei.

Za evropski patenti urad v Münchnu statistike za leto 2019 še ni. Lahko pa si pomagamo s podatki za leto 2018. Največ patentov je dobil Siemens, sledijo pa mu Huawei, Samsung, LG, United Technologies, Royal Phillips, Qualcomm, Ericsson, General Electric in Robert Bosch. Prvega iz skupine FAANG najdemo šele na 19. mestu, in sicer Alphabet (Google). Razrez po državah je dolgočasno predvidljiv, saj je prva ZDA, druga pa Nemčija, potem pa Japonska, Francija in Kitajska. Slovenija niti ni tako slaba, saj z 99 prijavljenimi patenti sodi v zlato sredino, gledano na število prebivalcev. Opaža pa tudi evropski patentni uradi inflacijo patentov, saj jih je bilo leta 2018 največ dotlej, lani pa verjetno še več - številka se bo približala 200.000.