Amazon in drugi trgovci množično uničujejo neprodane izdelke
Matej Huš
22. dec 2019 ob 20:32:40
Minuli teden smo pisali, da veliko število vrnjenih izdelkov spletnim trgovcem povzroča težave in da je mnogokrat ceneje vrnjeno blago uničiti, kakor pregledati, prepakirati in vnovič prodati. A ne uničujejo se le vrnjeni izdelki, temveč tudi neprodani izdelki. Nemški Greenpeace se je ogledal dogajanje v Amazonovem distribucijskem centru v Winsnu na Spodnjem Saškem in ugotovil, da vsak teden uničijo več kot 20 kubičnih metrov novih izdelkov.
Kot je pojasnila Viola Wohlgemuth iz Greenpeacea Nemčija, gre večinoma za izdelke tretjih prodajalcev, ki oglašujejo na Amazonu. Kar se ne proda hitro, postane kmalu predrago, da bi se sploh kdaj prodali, če vštejemo še stroške skladiščenja. Amazon zato tem prodajalcem ponuja uničenje izdelkov, ki je cenejše od skladiščenja. Amazon ima pač v skladiščih omejen prostor, ki ga je treba zapolniti z izdelki, ki bodo čim hitreje prinesli čim več prihodkov. Viola Wohlgemuth pravi, da to v resnici pomeni, da je skladiščni prostor v tem primeru več vreden od izdelkov v njem, kakorkoli smešno se to že sliši.
Podobnih primerov je še več in v resnici ne smemo s prstom kazati zgolj na Amazon, čeprav verjetno količinsko proda in tudi uniči največ blaga. Vsi neprodani izdelki se morajo slej ali prej umakniti, zato je v resnici dokaj vseeno, kdo jih na koncu uniči. Ali je to trgovec ali pa morebiti uvoznik ali proizvajalec, ki so mu neprodane kose vrnili. Predhodne raziskave so že pokazale, da na primer en človek, ki je za to zadolžen, na dan uniči za več kot 20.000 evrov blaga.
Sta si pa Amazon in Greenpeace enotna v mnenju, da je treba poskrbeti tudi za zakonske rešitve. Trenutno na primer Amazon ne more oddati ali podariti neprodanih izdelkov. Za podjetja je namreč ceneje izdelke uničiti kakor darovati v dobrodelne namene, ker je treba tudi na podarjeno blago plačati davek. Iz nemškega finančnega ministrstva so namreč sporočili, da bi oprostitev davka omogočala zlorabe in da ni v skladu s sistemom davka na dodano vrednost v EU. Ministrstvo za okolje pa si prizadeva, da bi uničevanje neprodanih izdelkov korenito zajezili. A trenutno je žalostna realnost takšna, da se neprodano blago - in tega ni malo - uničuje.