Piratstvo v EU je v upadanju, ampak ...

Dare Hriberšek

6. dec 2019 ob 11:46:56

Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO) je nedavno objavil študijo, ki ugotavlja, da stopnja piratiziranja v uniji upada. Natančneje, med letoma 2017 in 2018 je ta upadla za 15,1 %. Največji upad, 32 %, je zabeležen pri uporabi avtorsko sporne glasbe, sledijo filmi (-19,2 %), padec pri gledanju piratskih TV vsebin pa je 7,7 %.

Povprečen prebivalec unije je tako mesečno 9,7 krat dostopal do nelegalnih vsebin, pri čemer so razlike med posameznimi članicami precejšnje. Litovci in Latvijci, ki na lestvici vodijo, so to mesečno v povprečju napravili 26-krat, medtem ko so Finci grešili le nekaj manj kot štirikrat. Nasploh rezultati kažejo, da je piratstvo bolj popularno v državah z nižjimi razpoložljivimi dohodki.

In tu pride tisti "ampak".

Študija namreč temelji zgolj na spremljanju 70 milijard spletnih poizvedb med januarjem 2017 in septembrom 2018, pokriva pa osnovne metode piratstva, torej nelegalno pretakanje, ripanje legalnih pretočnih vsebin, torrente in običajne prenose. Ni pa študija zajela nelegalnega gledanja IPTV, ki je v EU zadnja leta v precejšnjem porastu.

Skoraj istočasno je namreč izšla še ena raziskava EUIPO, ki se ukvarja točno s tem problemom, torej z gledanjem IPTV prek nelegalnih ponudnikov in prek nakupov nelegalnih set top boxov, kjer pa uporabniki vseeno morajo poravnati določen znesek, bodisi ob nakupu ali pa s sklenitvijo naročnine pri nezakonitih ponudnikih. Ta študija kaže, da je popularnost IPTV precej višja v državah z višjimi dohodki - segment denimo trenutno cveti v Španiji, po drugi strani pa je podpovprečno priljubljen v prej omenjeni Latviji. Pod črto pa po nelegalnih IPTV priključkih posega 13,7 milijona Evropejcev, ki letno za to namenijo le nekaj manj kot milijardo evrov, kar v povprečju nanese 5,74 € mesečno na prebivalca EU.