Microsoft preizkusil štiridnevni delovnik, rezultati pozitivni
Matej Huš
4. nov 2019 ob 18:21:21
Microsoft je v svoji japonski podružnici letos avgusta preizkusil štiridnevni delovni teden in ugotovil, da vpliv na količino opravljenega dela ni linearen. Zaposleni so delali le štiri dni na teden, a so bili plačani enako kot sicer, prav tako jim niso zmanjšali količine dopusta. Rezultati eksperimenta, kjer je sodelovalo 2300 zaposlenih, so pokazali številne pozitivne posledice uvedbe podaljšanih vikendov in porast storilnosti.
Pričakovano je bilo, da so zaposleni v tem času izkoristili 25 odstotkov manj dopusta, ker so ga pač za enako dolge odsotnosti potrebovali manj. Prihranili so tudi pri obratovalnih stroških, in sicer je poraba električne energije padla za 23 odstotkov, pisarniškega papirja pa kar za 59 odstotkov. Zanimivo pa je, da je storilnost (merjena kot ustvarjena RVC na zaposlenega) porasla za 40 odstotkov. To v glavnem pripisujejo manj in krajšim sestankom, ki so bili pogosteje tudi virtualni namesto v živo. Sestanki so bili omejeni na največ 30 minut.
V končni anketi je dobrih 92 odstotkov zaposlenih štiridnevni delovnik ocenilo pozitivno. Naslednji eksperiment bodo na Japonskem izvedli pozimi, ko sicer zaposleni ne bodo dobili plačanih dni odsotnosti, jih bo pa podjetje vzpodbujalo k jemanju dopusta na pametnejši in fleksibilnejši način. Japonska je ena izmed držav z največ opravljenimi delovnimi urami, kar skušajo rešiti tudi na državni ravni. Premier Šinzo Abe si prizadeva uveljaviti zakonodajo, ki bi zmanjšala količino nadur in naredila delovni čas prožnejši. Raziskava je leta 2017 pokazala, da v četrtini podjetij zaposleni delajo več kot 80 nadur mesečno, večinoma neplačanih.