V Rusiji začel veljati zakon o nadzoru interneta
Matej Huš
2. nov 2019 ob 09:42:56
V Rusiji je z novembrom začel veljati kontroverzni zakon o suverenosti interneta, ki daje državi možnost omejitve prometa na ruskem delu interneta in celo popolni odklop od interneta. V izrednih razmerah lahko namreč prekinejo povezave v Rusiji ali tudi v tujino, o čemer odloča Kremelj. Prav tako zakon od ponudnikov dostopa do interneta zahteva namestitev opreme za pregledovanje vsebine prometa (deep packet inspection), filtriranja in preusmerjanja, kar bo regulatorju Roskomnadzor olajšalo blokado nezaželenih strani brez sodelovanja sodišč. V Rusiji že sedaj ni dovoljena uporaba navidezni zasebnih omrežij (VPN) za dostop do prepovedanih spletnih strani in za anonimno uporabo storitev za komuniciranje. Nova zakonodaja bo olajšala izvajanje tudi tega ukrepa.
Zakon v Rusiji predstavljajo kot zaščito, ki bo omogočila nadaljnje delovanje omrežja tudi v primeru napada sovražnih sil. To je tudi razlog, da se imenuje zakon o suverenosti interneta, ker želi Rusija s tem zagotoviti, da bo internet v državi neodvisen od delovanja zahodnih sil. V resnici pa bo s tem Kremelj pridobil možnost nadzora in cenzure. Priljubljena aplikacija za varno hipno sporočanje Telegram bo verjetno med prvimi tarčami, saj so jo že poskusili onesposobiti z blokadami naslovov IP, pa so namesto Telegram ohromili več drugih strani in storitev.
Organizacija Human Rights Watch je zapisala, da bo novi zakon omejil svobodo izražanja in širjenja informacij na internetu. Svarijo, da predstavlja zakon pravno podlago za množični nadzor. Moti jih zlasti ohlapna definicija varnostnih groženj, kar omogoča Kremlju prosto presojo, kdaj in v kolikšni meri izvajati ukrepe za nadzor in cenzuro.
Putin je sicer priznal, da zakona ne bodo mogli začeti izvajati že novembra. V nekaterih mestih pilotni poizkusi že tečejo, drugod pa bodo zakon začeli uporabljati, ko bo to tehnično mogoče. Leta 2021 pa bodo vzpostavili tudi lasten sistem za razreševanje domen.