Boeing namenoma zavajal FAA glede Boeinga 737 Max
Matej Huš
20. okt 2019 ob 14:14:27
Afera z Boeingovimi letali 737 Max, ki jo je sprožilo strmoglavljenje dveh letal zaradi ponorelega sistema MCAS, je dobila nov zagon s sporočili med zaposlenimi, ki jih je objavil Reuters. Sporočila iz leta 2016, ko se je MCAS še razvijal, kažejo, da so vedeli za težave, a so jih agenciji za civilno letalstvo (FAA) namerno prikrivali in jo zavajali. Mark Forkner, tedaj glavni pilot za 737 Max pri Boeingu, je zapisal, da je MCAS v simulatorju večkrat ponorel. Priznal je, da je regulatorju (nehote) lagal. Patrik Gustavsson, sedanji glavni pilot za 737 in tedaj eden izmed pilotov, odvrnil, da to ni bila laž, ker (Boeingovi piloti) niso bili obveščeni o podrobnostih delovanja MCAS-a. Forkner je dejal tudi, da ima sistem še vedno fundamentalne težave. Boeing jih ni odpravil pred predajo letal kupcem.
FAA je ob objavi teh sporočil od Boeingovega izvršnega direktorja Dennis Muilenburga zahtevala takojšnja pojasnila, zakaj tega dokumenta, ki ga je objavil Reuters in Boeing odkril pred meseci, niso takoj posredovali FAA. Muilenburg bo pred obema domovoma kongresa pričal 29. ali 30. oktobra letos. To bo njegov prvi nastop v kongresu, na katerem bo pojasnjeval podrobnosti obeh nesreč, ki sta zahtevali več kot 300 življenj. Pričakovati je, da bo moral odgovarjati na številna neprijetna vprašanja, ki se bodo dotikala tudi certificiranja letal, notranjih kontrol v podjetju, kulture in klime. Preiskovalno poročilo je namreč pokazalo, da FAA zaradi pomanjkanja kadra ni primerno preverila letala, temveč je to prepustila Boeingu, ki dela ni opravil primerno.
Najnovejše razkritje pa kaže, da Boeing ni bil samo površen, temveč je namerno skrival določene informacije pred FAA. FAA že preiskuje ta novi podatek in bo ustrezno ukrepala, so sporočili iz agencije. Neuradni viri pravijo, da je Boeing zamujal s predajo teh sporočil več kot štiri mesece. Ima pa jih tudi pravosodno ministrstvo, ki vodi preiskavo.
Forknerjev odvetnik medtem pravi, da je treba brati celotni pogovor in razumeti kontekst. Pravi, da je Forkner menil, da je težava v simulatorju in da nikoli ni podvomil v varnost letal. A vseeno - Boeing teh informacij niti po nesreči ni predal FAA. Tudi v nekem drugem pogovoru, katerega prepis je objavila FAA, je Forkner novembra 2016 dejal, da se trudi z zvijačami Jedijev ukaniti regulatorja (FAA). To kaže, če nič drugega, da so bili odnosi med FAA in Boeingom bistveno preveč domači, nadzor pa slab.
Ni še jasno, kdaj bo Boeing 737 Max spet poletel. Evropska agencija pa je že pred tem dejala, da bo izvedla svoje preizkuse in ne bo avtomatično sprejela FAA-jevega certifikata.