Chicago Tribune: Applovi in Samsungovi telefoni sevajo preveč

Matej Huš

26. avg 2019 ob 19:04:28

Časnik Chicago Tribune je naročil neodvisno raziskavo, koliko sevajo nekateri najpopularnejši telefoni. Laboratorij za radijska valovanja v Kaliforniji je preverjal iPhone 7, 8, 8 Plus, X in Samsung Galaxy S8, S9, J3 in še telefona znamk Motorola in Vivo. Rezultati so pokazali, da iPhone 7 pri meritvah po standardu presega zakonsko dovoljene vrednosti, medtem ko za večino ostalih telefonov preseganje izmerimo, če upoštevamo realno uporabo in ne papirnatih standardov (ki predvidevajo, da telefon med uporabo držimo 25 milimetrov proč od telesa).

Povsem razumljivo je, da mobilni telefoni oddajo elektromagnetno valovanje v radijskem delu spektra (npr. 1800 MHz), saj tako komunicirajo z omrežjem. To sodi v neionizirajoči del sevanja, ki ne more povzročati kemičnih sprememb v molekulah, saj fotoni nimajo dovolj energije za ionizacijo atomov. Vseeno pa so predpisane zgornje meje tega sevanja, saj povzroča toplotne učinke - na enak princip namreč deluje mikrovalovna pečica. Za uporabo telefonov je tako predpisano, da izpostavljenih delov telesa ne smejo obremeniti v EU z več kot 2 W/kg, preračunano na 10 g najbližjega tkiva, ali v ZDA 1,6 W/kg za izpostavljeno tkivo v povprečju. To je tako imenovana specifična absorpcija (SAR), ki je eno izmed meril za vpliv radijskega valovanja na snov.

Raziskava Chicago Tribune je odkrila, da iPhone 7 to vrednost prekorači za približno dvakrat. Pri ostalih telefonih so vrednosti pod mejnimi, a le če jih merimo po standardu - 25 mm od telesa. Če jih približamo na primer na 2 milimetra, kar se pri telefoniranju običajno zgodi, tudi samsungi in ostali iphoni presegajo mejne vrednosti.

Iz podjetij Apple in Samsung so sporočili, da rezultati niso veljavni, ker niso upoštevali potrebnih pogojev, da bi bile meritve telefonov zanesljive. Medtem pa so iz FCC, ki sicer daje certifikat telefonom za prodajo v ZDA, sporočili, da bodo preverili najnovejše navedbe. Postopek certificiranja je sicer precej mil, saj mora vrednosti navesti kar proizvajalec sam, potem pa FCC preveri parametre na enem samem telefonu. Zaradi novih odkritij so v ZDA potrošniki tudi že vložili skupinsko tožbo zoper Apple.

Mejne vrednosti so postavljene zelo konzervativno in trenutno vlada širok znanstveni konsenz, da izpostavljenost v skladu s temi mejami ne povzroča nobenih škodljivih učinkov na živa bitja. Tudi nekoliko višje obremenitve najbrž nimajo škodljivih vrednosti, medtem ko bi seveda nekajkratno presegajo že pomenilo, da takšni telefoni znatno segrevajo tkiva. Človeško telo je sicer osupljivo sposobno hlajenja, a vseeno je trenutno uveljavljen princip ALARA (as low as reasonably achievable), ki omejuje nepotrebno izpostavljanje, četudi ni dokazov o škodljivosti.