Kitajska vesoljska postaja Tiangong-2 padla v morje

Matej Huš

19. jul 2019 ob 21:26:39

Kitajska vesoljska postaja Tiangong-2, ki so jo izstrelili septembra 2016 in ni bila nikoli namenjena trajno ostati v orbiti, je danes nadzorovano čofnila v južni Pacifik. Postaja je ob vstopu v atmosfero tehtala devet ton in je med padcem večidel zgorela, zato ni predstavljala nevarnosti. Majhna postaja, ki je imela le raziskovalni modul in je lahko gostila največ dva človeka, je bila v vesolju skoraj tisoč dni, kar je več od načrtovanj. Njen padec je bil nadzorovan in načrtovan. Ko je lani na Zemljo padel Tiangong-1, je bilo drugače, saj so mu bili odpovedali motorji in je padel nekontrolirano. Obe dosedanji kitajski vesoljski postaji sta bili eksperimentalni in začasni, z njima pa so Kitajci pridobivali znanje in izkušnje za gradnjo stalne postaje, ki se bo začela prihodnje leto.

Postaja je padla v morje danes ob 15.06 po slovenskem času na veliko nenaseljeno območje v Južnem Pacifiku. S Tiangong-2 so Kitajci testirali sisteme za vzdrževanje življenja, polnjenje z gorivom in zalogami ter ostale sisteme, ki so nujni za bivanjsko vesoljsko postajo. Na 10 metrov dolgi postaji sta bila dva astronavta, ki sta konec leta 2016 tam preživela 33 dni. To je tudi do sedaj najdaljša kitajska vesoljska misija z ljudmi. Ostale misije na Tiangong-2 so bile brezpilotne in so preverjale druge sisteme, denimo sklapljanje, polnjenje z gorivom v mikrogravitaciji itd.

Modul Tianhe za prihodnjo vesoljsko postajo bi bili morali izstreliti že lani, a se je odmaknil na leto 2020. Prava postaja bo tehtala med 60 in 100 tonami, imela bo glavni modul in dva eksperimentalna, ter bo sestavljena leta 2022. Na njej bodo lahko dlje časa do trije ljudje, krajši čas pa šest. Hkrati bo okrog krožil teleskop, ki bo primerljiv s Hubblom.