Nenadno propadla robotska firma Anki

Jurij Kristan

5. maj 2019 ob 19:40:08

Sredi preteklega tedna je med tehnološke zanesenjake udarila novica, da ameriško podjetje Anki po hitrem postopku zapira svoja vrata. Firma je veljala za eno najobetavnejših na področju družabnih domačih robotov, njen propad pa je še razširil temne oblake nad to branžo, ki je v preteklem letu že utrpela več ugaslih projektov.

Z "družabnimi roboti" označujemo tiste, ki niso namenjeni varjenju karoserij, temveč kratkočasenju ljudi. Za prvega popularnega velja Sonyjev kuža Aibo, ki bo ravno 11. tega meseca praznoval okroglo dvajsetletnico. Toda kljub dvema desetletjema obstoja niti enemu modelu še ni uspel vsesplošen prodor v domove (Furby ne šteje!). Razlogov za to je več, najvažnejši pa je bržkone precej omejen nabor sposobnosti, ki jih takšni robotki imajo, zato gre zvečine za drage igrače, na katerih se prične kmalu po nakupu nabirati prah. V zadnjih letih pa je razvoj strojnega učenja prinesel nov val zagonskih podjetij za družabne robotke. Naprednejša prepoznava obrazov in govora danes ponuja boljšo komunikacijo z njimi, procesiranje v oblaku pa močno širi repertoar trikov, ki jih te naprave poznajo.

Družba Anki iz San Francisca je na prizorišče prikorakala kar preko odra Applove konference WWDC 2013, njena glavna izdelka pa sta bila robotka Cozmo in njegov naslednik Vector. Šlo je za napravici oblike mini bagra, ki sta si zapomnili svoje lastnike in se z njimi pogovarjali ter igrali razne družabne igrice; Vector je imel obenem tudi povezavo z Alexo. A kljub temu, da je podjetje skozi leta zbralo več kot 200 milijonov dolarjev kapitala in imelo menda v letu 2017 sto milijonov dolarjev prihodkov, ga je spodnesel že prvi neuspel posel. Prejšnji teden so namreč vodilni pojasnili, da je važna pogodba splavala po vodi, zato jim je zmanjkalo denarja in 200 zaposlenih se je nenadoma znašlo na cesti.

Slaba novica pomeni nov udarec za sektor, ki se že tako opoteka od koncev dveh drugih razvpitih projektov: marca je z ganljivim slovesom za vselej utihnil Jibo, medtem ko je bil že lansko poletje ukinjen Kuri. Strokovnjaki mrzlično analizirajo, ali gre zgolj za nesrečne poslovne neprilike ali pa je niša za družabne robote še vedno premajhna - sploh ob dejstvu, da danes tekmujejo z osebnimi asistenti. Iz do sedaj zbranih izkušenj vemo, da se ljudje na družabne robote lahko zares navežejo bolj kot na Alexo in druščino (sploh če se znajo kremžiti kot WALL-E), zato preostali igralci na trgu še ne obupavajo in menijo, da enostavno doslej nihče še ni uspel izgotoviti dovolj stabilne vseobsegajoče storitve. Se pravi robota, ki bo simpatično oblikovan, sposoben mnogih veščin in se dolgoročno nenehno izpopolnjeval.

Se je pa še enkrat več pokazalo, da uspešna robotika ni mačji kašelj. Tudi na industrijskem področju, kjer je lani odmevalo zaprtje pionirja kobotov Rethink Robotics.