Zaradi premika magnetnega severnega pola izredna uskladitev zemljevidov
Matej Huš
6. feb 2019 ob 23:02:50
Kot smo napovedali že minuli mesec, je nenavadno hitra in velika sprememba lokacije Zemljinega severnega magnetnega pola prinesla predčasno izredno posodobitev zemljevidov. Običajno jih posodobijo vsakih pet let, naslednjikrat leta 2020, a so to pot morali pohiteti. Prehitela jih je namreč narava, zato je NOAA izdala nove zemljevide. Po prvotnih načrtih bi se bilo moralo to zgoditi že januarja, a so bile ameriške vladne službe zaradi nefinanciranja zaprte.
Po srečnem naključju dinamo v Zemljini notranjosti deluje tako, da sta magnetna pola približno poravnana z geografskima poloma. Čeprav magnetna pola nista drug drugemu antipodna, sta dovolj dober približek, da se lahko v tropih in zmernih geografskih širinah orientiramo s kompasom, pa ne bomo veliko zgrešili. Razlika med smerjo, ki jo za sever kaže kompas, in pravim geografskim severom je običajno manj od 10 stopinj (glej zemljevid).
Že stoletja pa vemo, da se magnetno polje spreminja, pola pa tudi. Severni pol je bil pred dvesto leti v Kanadi, sedaj pa skozi Arktični ocean potuje proti Sibiriji. In to čedalje hitreje. V zadnjih tridesetih letih se je premaknil trikrat toliko kot v poldrugem stoletju pred tem. Sedaj se premika s hitrostjo okrog 50-60 kilometrov na leto. Od 16. do 19. stoletja, starejši podatki so nezanesljivi, pa je večinoma kolebal okoli Kanade, morebiti 10 kilometrov eno ali drugo smer.
Razlogov ne poznamo, posledice pač. Pristajalne piste na letališčih imajo ime po smeri glede na iglo kompasa. Zaradi tega morajo letališča redno spreminjati imena in tudi narisane številke na asfaltu na pisti. Ker se oznake zaokrožujejo na desetice (v smeri 264 je pista 26), barvanje ni na sporedu vsako leto, a oznake iz 50. in 60. let minulega stoletja niso več pravilne.
Druga novost pa je posodobitev WMM (World Magnetic Model), ki ga pripravljata ameriška in britanska vojska, uporablja pa celi svet. Zadnjo posodobitev je doživel decembra 2015, sedaj pa dobiva novo. Strokovnjaki pojasnjujejo, da je sorazmerno velika sprememba položaja magnetnega pola relevantna samo za dogajanje nad 55° severno, kar predstavlja skrajni sever Škotske in večji del Skandinavije. Razlika v naših krajih je manjša od natančnosti večine instrumentov. WMM se uporablja povsod tam, kjer GPS ni mogoč ali praktičen. To so tudi navigacija pod morjem, pri padalih, letalska navigacija (rezerva) itd.
Trenutno glavna teorija o razlogi za premikanje so močni tokovi v notranjosti planeta. Jedro iz železa in niklja je izjemno vroče in v globini 3000 kilometrov tekoče. To ustvarja magnetno polje in ko se tokovi spremenijo, se spremeni tudi oblika polja. Zanimivo je, da se severni in južni pol ne premikata enako hitro - na jugu sprememb skorajda ni. Prav mogoče je, da se bosta v prihodnosti severni in južni magnetni pol spet zamenjala, kar se je v preteklosti že večkrat zgodilo. Na to namiguje zmanjševanje gostote magnetnega polja. Zadnji obrat se je zgodil pred 780.000 leti, torej ne gre za nagel dogodek, temveč več kot tisoč let trajajoč obrat.