Premik severnega magnetnega pola sili v predčasno prilagajanje navigacijskih modelov

Jurij Kristan

16. jan 2019 ob 10:45:15

Nenadejane spremembe v Zemljinem magnetnem polju, predvsem vse hitrejše premikanje severnega pola, so strokovnjake prislile v predčasno prilagajanje Svetovnega magnetnega modela, ki je bilo sicer predvideno šele za prihodnje leto.

Že res, da navaden kompas iglo vedno usmeri v (približno) isto smer, toda Zemljino magnetno polje se v resnici nenehno v večji ali manjši meri spreminja. Najbolj je odvisno od tokov staljene kovine v planetarni sredici in njihove spremembe se odražajo tudi v magnetnih silnicah. Večinoma gre za manjše motnje, ki pa občasno prerastejo v monumentalnejše, kakršna je menjava polov. Opazovalci teh pojavov trenutno z največjim zanimanjem spremljajo potovanje severnega magnetnega pola, ki je vzel pot pod noge in jadrno maršira iz Kanade proti Sibiriji. Koncem osemdesetih let prejšnjega stoletja se je gibal s petnajstimi kilometri na leto, v devetdesetih pa je pričel pospeševati in danes dirka s 55 km letno.

Spremembe so sedaj tolikšne, da povzročajo napake v navigaciji hitreje, kot smo jih zmožni odpravljati z rednimi prilagoditvami. Svetovni magnetni model, po katerem se ravna večina navigacijskih sistemov, ki jih uporabljamo na Zahodu, je zadnjo posodobitev doživel leta 2015, za predvideno obdobje petih let. Toda pred dnevi je padla odločitev, da ga je potrebno posodobiti takoj, ker so napake postale prevelike. Najprej so nameravali to storiti danes, a je ameriškemu Nacionalnemu geofizikalnemu podatkovnemu centru, ki za standard skrbi, štrene zmešalo zaprtje ameriške vlade (trenutno je zaradi tega nedosegljiva tudi spletna stran). Naslednji predvideni rok je tako 30. januarja.

Kljub opazno vse hitrejšim spremembam v magnetnem polju planeta, ki so v zadnjih letih povzročile nekaj razburjenja med raziskovalci, pa zaenkrat še ne kaže, da lahko pričakujemo skorajšnjo menjavo polov, kar bi za človeka pomenilo hudo konkretno nadlogo. Trenutna hipoteza gibanje severnega pola razlaga s tokovoma kovin pod Kanado in Sibirijo, ki pol vlečeta vsak na svojo stran - pri čemer sibirski trenutno zmaguje.