Čipiranje ljudi buri duhove v Veliki Britaniji

Jurij Kristan

15. nov 2018 ob 06:30:58

Švedska firma Biohax je oznanila, da se z nekaterimi velikimi podjetji v Veliki Britaniji dogovarja o množičnem vsajanju identifikacijskih čipov v roke zaposlenih, kar je sprožilo vik in krik tamkajšnjih organizacij.

Z vsajanjem preprostih identifikacijskih čipov v človeško telo je eksperimente leta 1998 začel razvpiti Britanec Kevin Warwick, v zadnjem desetletju pa je dejavnost zaplula v komercialne vode. Po svetu obstaja več podjetij, ki posameznikom in firmam omogočajo implantacijo identifikacijskih čipov z namenom enostavnejše rabe digitalne tehnologije. Ponudba je pri vseh zelo podobna: za ceno med sto in dvesto evri si je moč v predel dlani med palcem in kazalcem vsaditi za riževo zrno velik implant z RFID anteno ter mikročipom. Na slednjem je prostora za peščico identifikacijskih kod, s katerimi lahko oseba odpira vrata, prižiga luči in se vpiše v računalnik ali telefon.

Švedski ponudnik vsadkov Biohax je ta teden dvignil na noge Britance z objavo, da je v "resnih pogovorih" z več velikimi tamkajšnjimi podjetji glede množičnega čipiranja njihovih zaposlenih. Poseg bi bil sicer zgolj prostovoljen, toda britanski vodilni organizaciji delodajalcev in trgovine sta dvignili glas z zaskrbljenimi opozorili, da bi to lahko vodilo v povečan nadzor nad zaposlenimi in kršitve njihove zasebnosti.

Aferica je verjetno zgolj promocijska poteza Švedov, s katero si skušajo priboriti več vidnosti, saj v teh dneh odpirajo izpostavo v Veliki Britaniji, kjer že imajo neposrednega tekmeca, firmo BioTeq. Nobeno veliko podjetje še ni razkrilo svojega sodelovanja z Biohaxom, prav tako je sam čip komaj za spoznanje večje tveganje za posameznikovo zasebnost kot pa raba kartice. Implanti nimajo lastnega napajanja in njihov doseg znaša kvečjemu kak decimeter, pa tudi procesirati ne znajo ničesar. Je pa dogajanje pomenljivo za opazovanje prodiranja čipiranja v mainstream. Tudi v luči dejstva, da bodo v ne tako daljnji prihodnosti takšni čipi gotovo zmogljivejši. Najbolj zabaven eksperiment z naprednejšimi inačicami je gotovo tisti Marka Gassona, ki je svoj implant leta 2010 okužil z virusom.