Študija: deljenje podatkov iz mobilnih aplikacij je ušlo izpod kontrole
Dare Hriberšek
25. okt 2018 ob 08:10:28
Raziskovalci oxfordske univerze so v svoji analizi ugotovili, da 88,4 % brezplačnih aplikacij na platformi Android, podatke pozneje posreduje še Googlovemu krovnemu podjetju Alphabet. Predstavniki Googla so ugotovitve raziskave že pobili v odgovoru za The Financial Times (članek je plačljiv, alternativni vir), češ, da je njihova politika glede uporabe podatkov s strani razvijalcev docela transparentna in, da je raziskava metodološko napačno zastavljena, saj je narobe opredelila nekatere sicer običajne funkcije njihovih aplikacij, zlasti poročila o hroščih in poročila namenjena analitiki ter podatke, ki jih aplikacije potrebujejo za svoje običajno delovanje.
Med drugimi ugotovitvami raziskave velja omeniti še, da je 42,5 % brezplačnih aplikacij podatke delilo s Facebookom, precejšen delež pa zasedajo še Twitter (33,8 %), Verizon (26,27 %), Microsoft (22,75 %) in podjetja pod okriljem Amazona (17,91 %). Največ zunanjih prejemnikov osebnih podatkov imajo novičarske aplikacije in, pozor, aplikacije namenjene otrokom.
Znano je, da brezplačne aplikacije pogosto spremljajo uporabnike prek cele vrste storitev, pri čemer zlahka pridejo do celostnega osebnostnega profila posameznika oz. do podatkov o njegovem spolu, starosti, lokaciji ter o drugih aplikacijah, ki jih ima naložene na svoji napravi. Podatki so pozneje najpogosteje uporabljani za personalizirano oglaševanje, pri čemer je trenutno še posebej sporno tovrstno politično oglaševanje. Mimogrede, prihodki od spletnih oglasov so samo v ZDA trenutno ocenjeni na 59 milijard ameriških dolarjev letno.