Rekord z 10 bilijoni sličic na sekundo
Matej Huš
14. okt 2018 ob 10:30:02
Pred štirimi leti so japonski znanstveniki razvili kamero, ki zmore posneti 4,4 bilijona sličic na sekundo, lani pa so na univerzi v švedskem Lundu zmogli 5,0 bilijona. Sedaj so jih raziskovalci s Caltecha in kanadskega INRS prehiteli s svojo napravo, ki zmore 10 bilijonov sličic na sekundo. V perspektivi: v času med dvema posnetkoma svetloba prepotuje 30 mikrometrov, predvajanje sekunde takšnega posnetka s 60 fps pa bi trajalo 5284 let. O dosežku pišejo tudi v Nature Light: Science & Applications.
S tako hitrimi posnetki je mogoče raziskovati najhitrejše procese, denimo interakcijo med svetlobo in snovjo v nanometrskem merilu. Uporabili so metodo CUP (compressed ultrafast photography), ki sama po sebi zmore 100 milijard sličic na sekundo. S kombinacijo dveh kamer - femtosekundne in statične, katerih posnetke so obdelali z Radonovo transformacijo, so dobili izboljšan sistem (T-CUP), ki zmore omenjenih 10 bilijonov sličic na sekundo. Tako lahko sedaj opazujemo procese v biologiji in fiziki v realnem času. Klasične metode, ki uporabljajo ultrakratke laserske pulze, zahtevajo večkratno ponavljanje eksperimentov, kar vedno ni mogoče.
Seveda to niso posnetki v visoki ločljivosti, prav tako smo omejeni s hitrostjo in kapaciteto sistemov za shranjevanje podatkov, zato ne moremo snemati sekundnega dogajanja s takšno hitrostjo.