Dobili smo možgansko omrežje treh ljudi

Jurij Kristan

30. sep 2018 ob 19:51:51

Raziskovalci v Seattlu so med seboj komunikacijsko povezali možgane treh ljudi in s tem dobili prvo omrežje te sorte.

Direktne miselne povezave med živimi organizmi so v tem desetletju postale živahno področje raziskovanja. To gre predvsem na račun zorenja tehnologije za neinvaziven zajem in prenos podatkov iz možganov, saj se ne uporablja vsadkov, temveč kape z elektrodami. Za beleženje služi elektroencefalografija (EEG), ki zaznava možganske valove, torej električno aktivnost med nevroni. Za sporočanje največkrat uporabijo transkranialno magnetno stimulacijo (TMS), ki z usmerjenimi magnetnimi valovi sproža različne občutke, na primer pojav fosfenov - občutkov svetlobnih bliskov, pa čeprav v oči osebe svetloba ni dejansko prišla.

Na te načine so doslej že napravili povezavo med mislimi dveh živali, pa živali in človeka ter napravili celo "organski računalnik" štirih podgan. Ena najprodornejših je pri tem Washingtonska univerza v Seattlu. Leta 2013 sta se dve osebi tam miselno povezali pri igranju igre, nato dve leti kasneje pri reševanju kviza, pred dnevi pa so v eksperiment vključili še tretjo osebo.

Poskus je sestavljal dva pošiljatelja in enega sprejemnika, vsakega v svoji sobi, ki so morali družno igrati tetrisu podobno igro. Sporočevalca sta videla ves igralni zaslon in sta morala soigralcu prenesti informacijo o tem, kako obračati padajoče elemente, da se bodo pravilno usedli v spodnji del zaslona, ki je bil zanj skrit. V vsaki takšni fazi je bila na voljo tudi ena runda popravkov, kjer sta informatorja potrjevala, če se je sprejemnik odločil pravilno. Tu je ležalo jedro eksperimenta, saj je raziskovalce zanimalo, kako se bo trojica odzivala na motnje v sistemu, ki so jih vnašali - tako so včasih umetno popačili signal enega od pošiljateljev. Izkazalo se je, da je sprejemnik običajno izredno hitro razbral, katera informacija je napačna. Trojica je namreč dosegla malo nad 80-odstotno učinkovitost kljub motnjam in zelo skopi informacijski prepustnosti.

Postopek je bil resda zelo okoren, počasen in primitiven. Toda na bazični ravni smo dobili zanimive odgovore o človeškem odločanju z nepopolnimi skupki podatkov v omrežju. In ne pozabimo, kako je bil v bistvu videti prvi tranzistor ...