V nastajanju kar dve slovenski ešportni zvezi

Jurij Kristan

23. maj 2020 ob 08:31:09

V začetku tedna smo bili priče nenavadnemu dogodku: iz dveh različnih smeri sta skorajda istočasno prišli najavi o nameri ustanovitve domače zveze društev, ki bi skušala ešport pri nas uveljaviti kot športno panogo in dogajanje dvigniti na višjo raven. Čeprav imata Slovenska e-športna zveza (SEZ) in E-športna zveza Slovenije (EŠZS) zelo podobne cilje, pa ne gre za isti entiteti, kar boleče kaže na razklanost domače ešportne scene.

Profesionalno tekmovalno igranje računalniških in videoiger, oziroma na kratko ešport, se kot drugod po svetu krepi tudi pri nas in v zadnjih letih raste število tistih, ki so v tej smeri izbrali karierno pot. Že več let zato obstaja potreba po krovni zvezi domačih društev tekmovalcev in organizatorjev dogodkov, ki bi se lahko pri državi in sponzorjih borila za boljši položaj te dejavnosti in navznoter zagotavljala določeno raven profesionalizma. Kot pa je žal že kar preveč značilno za slovenski prostor, nastajanje takšne zveze odzvanja v nesoglasjih, saj smo dobili dva ločena zametka različnih akterjev, ki niso našli skupnega jezika. Peterica društev, med njimi Dragons Esport in Outset, je v partnerstvu s firmami, kot je gaming bar Stage One, oblikovala E-športno zvezo Slovenije (EŠZS). Na drugi strani je društvo spid.si, v povezavi s pravno pisarno Lemur Legal in partnerji, kot je Big Bang, zasnovalo Slovensko e-športno zvezo (SEZ).

Obe organizaciji si bosta prizadevali za popularizacijo ešporta pri nas, rast kvalitete ter števila tovrstnih dogodkov in povezovanje z mednarodnimi zvezami, kot je International Esports Federation. Pri obeh kot cilj izpostavljajo tudi uradno priznanje ešporta kot športne panoge pri Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport ter Olimpijskem komiteju Slovenije. In seveda borbo za vključitev na Olimpijske igre. Zvezi v naslednjih mesecih najprej čaka registracija; pri SEZ bodo ob tem najavili še druga partnerska društva. Zahtevnejša naloga pa bo priznanje katere od zvez kot nacionalne panožne športne zveze (NPŠZ), ki bi ešport upravljala kot panogo na območju države. Takrat bomo videli, koliko je v njihovi sredi nemara še volje po sodelovanju in ali bo ta boj za moč sploh dal nespornega zmagovalca, oziroma kakšno ceno bo za peripetije plačal slovenski ešport.