Švica ugaša prizemni televizijski signal
Matej Huš
8. sep 2018 ob 12:05:46
Švica bo postala prva evropska država, ki bo ugasnila prizemni televizijski signal. Švicarska nacionalna radiotelevizija SGR je sporočila, da bodo najpozneje do konca prihodnjega leta ugasnili digitalni prizemni televizijski signal DVB-T, ker je nadaljnje oddajanje predrago. Ker prehoda na DVB-T2 v Švici še ni in ga ne bo, bo televizijo v Švici odslej mogoče spremljati le prek interneta, prek kabelskih omrežij ali prek satelita. Prizemni signal trenutno uporabljata slaba dva odstotka švicarskih gospodinjstev.
V Sloveniji so analogni prizemni signal ukinili konec leta 2010. Odtlej smo za prizemni odjem televizijskega signala potrebovali digitalne televizijske sprejemnike, ki so razumeli DVB-T (ali ustrezne pretvornike). V Švici so analogni prizemni signal ukinili že leta 2007 in prav tako prešli DVB-T. Medtem ko so v Sloveniji nekatere komercialne televizije prenehale oddajati svoj program prizemno po DVB-T januarja lani, da so lahko kabelske operaterje prisilile v dodatno plačevanje za distribucijo njihovega signala (kar so seveda prej ali slej vsi prevalili na potrošnike), je v Švici razlog za ukinitev oddajanja SGR prek DVB-T varčevanje.
Čeprav je švicarski referendum o ukinitvi obvezne pristojbine za vzdrževanje javne televizije marca letos klavrno propadel, je SRG napovedala začetek varčevalnih ukrepov. Že dlje časa je namreč znano, da se bo prihodnje leto švicarski televizijski prispevek znižal s 451 na 365 frankov letno (znesek velja za gospodinjstvo, v nekaterih primerih lahko znaša 750 frankov, podjetja pa plačujejo vse do 35.590 frankov letno), hkrati pa upadajo tudi prihodki od reklam. Zaradi tega mora SRG privarčevati 100 milijonov frankov letno.
V Švici trenutno obratuje 200 prizemnih oddajnikov, katerih signal pa spremlja le 1,9 odstotka gospodinjstev. Vsi ostali imajo kabelsko, internetno ali satelitsko televizijo. Gre torej za 64.000 gospodinjstev, ki bodo morala počasi poiskati alternativo. Švica bo začela po etapah ugašati signal DVB-T, o čemer bodo uporabnike več mesecev pred izklopom obvestili. SRG jim priporoča, da si uredijo satelitski odjem, ki je sicer brezplačen, a zahteva nakup modula CA in kartice (60 frankov), saj je signal iz pravnih razlogov šifriran (na primer: ne more kar vsakdo spremljati športnih prenosov na švicarski televiziji, podobno kot tudi pri nas zatemnijo tuje postaje, ki nimajo pravic za prenos nogometa v Sloveniji).
V državah, kjer ne nameravajo izključiti prizemnega signala, pa medtem poteka prehod na naslednika DVB-T2. V Evropi ga imajo že na Finskem, Švedskem, Danskem, v Franciji, Nemčiji, Veliki Britaniji, v naši soseščini pa v Italiji, v Avstriji in omejeno tudi na Hrvaškem.