Apple z zasebnostjo misli resno

Dare Hriberšek

16. jun 2018 ob 08:09:59

Vsi se spomnimo dileme glede zasebnosti pred tremi leti, ko je strelec v ameriškem San Bernardinu pobil 14 ljudi in za sabo pustil zaklenjen iPhone. Vnela se je vroča debata ali naj ponudniki naprav v operacijskih sistemih pustijo skrit backdoor, ki bil v takih primerih na voljo preiskovalcem ali pa je zasebnost posameznika na lestvici vrednot vendarle postavljena višje.

Tim Cook se je tedaj postavil na stran zasebnosti, češ da je mogoče razumeti prizadevanja države, a da so njihove trenutne metode diametralno nasproti načelom demokracije, vladavine prava in temeljnih pravic državljanov. "Očetje ameriške države bi bili zgroženi," je tedaj slikovito zaključil Applov izvršni direktor. FBI je zaplet nato rešil z rekrutiranjem hekerjev, ki so uspešno vdrli v strelčev telefon.

V zadnjih beta različicah iOSa je Apple vključil tudi funkcijo "USB restricted mode", ki po določenem časovnem intervalu izključi prenos podatkov prek vmesnika Lightning, še naprej pa omogoča polnjenje baterije. Skratka, če želimo pretok podatkov nadaljevati, je potrebno vsake toliko vpisati uporabniško geslo. Če bo funkcija vključena, bo to potrebno storiti vsako uro.

Kar je slaba novica za organe pregona, ki so si do podatkov z zaklenjenih telefonov pomagali s specialnimi orodji, ki jih lahko legalno nabavijo le državni organi. Tak je denimo Graykey, ki za dostop do podatkov izrablja neimenovane vrzeli v operacijskem sistemu. Vdiranje sicer ne bo postalo nemogoče, bo pa vsake toliko pospremljeno z nadležnim vnovičnim vpisovanjem gesla. A menda ni skrbi niti za kaj takega, saj so Grayshiftovi inženirji, kot kaže, že našli obvod.