Britanci priključili prvo baterijo na utekočinjeni zrak
Dare Hriberšek
14. jun 2018 ob 17:24:34
V Veliki Britaniji kar okoli tretjino električne energije pridobijo iz obnovljivih virov. A ker veter, plima in sonce ne delujejo vedno skladno s potrebami potrošnikov, je potrebno energijo, kadar je te preveč, nekako uskladiščiti. Zlasti, ker na otoku postopoma ugašajo umazane termoelektrarne na premog, ki pa so bile po drugi strani zelo priročne v trenutkih, ko je povpraševanje po energiji nenadno zraslo.
Pred dnevi so tako v nacionalni elektro sistem vključili prvo shrambo, ki deluje na utekočinjeni zrak oz. Liquid air energy storage (LAES). Baterija je zrasla v Manchestru, deluje pa tako, da zrak iz ozračja prečistijo in ohladijo na -196 stopinj Celzija, pri čemer se utekočini, nato pa ga spravijo v izolirane nizkotlačne rezervoarje. Ko se pojavi potreba po dodatni energiji, kapljevino prečrpajo v posodo z visokim tlakom in jo segrevajo, zaradi česar se ponovno uplini. Rezultat je plin pod visokim pritiskom, ki nato prek turbine in generatorja proizvaja elektriko.
Manchestrska baterija/elektrarna lahko shrani do 15 megavatnih ur energije, kar zadostuje za triurno oskrbo kakih 5000 gospodinjstev.
Sistem je zelo podoben shranjevanju s pomočjo stisnjenega zraka oz. Compressed air energy storage,(CAES), le da je precej bolj učinkovit pri porabi prostora za rezervoarje. Verjetno najbolj znan način shranjevanja energije pa so črpalne elektrarne, eno, ČHE Avče, imamo tudi pri nas. Te morebitne energetske viške uporabijo za črpanje porabljene vode nazaj v svoja akumulacijska jezera, nato pa jo v času pomanjkanja energije lahko znova uporabijo za njeno proizvodnjo. Za najbolj učinkovito shrambo pa še vedno veljajo Li-ion baterije, ki imajo 75 - 85 % učinkovitost, medtem ko je ta pri utekočinjenem zraku nekoliko nižja, med 60 in 75 %.