Kako iskreno je Googlovo posipanje s pepelom?

Dare Hriberšek

9. jun 2018 ob 14:45:00

Prah, ki ga je dvignilo partnerstvo Googla in ameriške vojske zaradi sodelovanja na projektu Maven, s katerim bi s pomočjo umetne inteligence analizirali obveščevalne posnetke, s tem pa izboljšali natančnost pri napadih z droni, je na videz dosegel svoj namen: predstavniki podjetja so v zadnjih dneh večkrat zagotovili, da se bodo v bodoče izogibali vojaških raziskav, ki bi povzročaje neposredno gorje človeštvu. Zadnji se je na protest zaposlenih na svojem blogu odzval sam izvršni direktor Sundar Pichai. Več tisoč Googlovih delavcev je namreč nedavno podpisalo peticijo, ki je vodstvo podjetja obtožila, kršenja etičnih načel svoje korporacije. Tako početje naj bi namreč negativno vplivali na podobo, ki si jo je podjetje doslej zgradilo v javnosti, posredno pa so še zagrozili, da si bodo v nasprotnem primeru delo poiskali kje drugje.

Pichai je še zagotovil, da bodo njihove raziskave umetne inteligence poslej usmerjene v dobrobit človeštva, ni pa popolnoma izključil nadaljnjega sodelovanja z vojsko. Področja, kjer tako sodelovanje vidijo tudi še v prihodnosti, so kibernetska varnost, zdravstvena oskrba veteranov, izobraževanje in reševalne operacije.

Pa bodo vsa zagotovila zadnjih dni pomirila duhove za zidovi Googleplexa? Najverjetneje ne povsem, številni zaposleni ostajajo neprepričani, na plano pa curlja vse bolj podrobna zgodovina sodelovanja med Pentagonom in Googlom, ki se vleče od samih začetkov informacijskega giganta. Google pa ni edini; drage vojaške naložbe, plačane iz proračuna, privlačijo tudi druga tehnološka podjetja, kot sta Amazon in Microsoft.

Tako bodo Pichajeva zaklinjanja na temeljiti preizkušnji že to jesen. Takrat bo ameriška vlada razdelila za približno deset milijard dolarjev poslov, povezanih s projektom vojaških oblačnih storitev JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure).

In, končno, lahko kdo razloži, kaj pomeni tole?