Intel napovedal tehniko za znižanje porabe energije v zaslonih prenosnikov
Matej Huš
5. jun 2018 ob 20:46:39
Legendarna Nokia 3310 izpred dveh desetletij je omogočala dobre tri ure pogovorov in dva dni stanja pripravljenosti z 900-mAh baterijo. Današnji telefoni, ki so več tisočkrat zmogljivejši in imajo barvne zaslone visokih ločljivosti, še vedno terjajo, da jih polnimo enkrat dnevno. Kako to? Praktično ves napredek odpade na račun učinkovitejših in varčnejših čipov, saj se je kapaciteta baterij v dveh desetletjih povečala zgolj za trikrat (okrog 3000 mAh). Procesorji pa so tisočkrat hitrejši.
Ni pričakovati, da bomo v prihodnosti dobili za velikostni razred zmogljivejše baterije, zato lahko daljšo avtonomijo dosežemo le z zniževanjem porabe električne energije. Tega se zaveda tudi Intel, ki je na sejmu Computex predstavil tehnologijo Low Power Display. Gre za tehnologijo, ki v prenosnih računalnikih obljublja prepolovitev porabe električne energije, potrebne za napajanje zaslonov, ki so tako ali tako eni večjih požeruhov. Intel skupaj s Sharpom in Innoluxom pripravlja LCD-panel, ki bo porabil 1 W električne energije.
Intel je na sejmu pokazal Dellov prenosnik XPS 13, ki mu je nova tehnologija avtonomija dvignila za štiri do osem ur, odvisno od načina uporabe. Gre za prenosnik, ki sam od sebe zmore 20 ur, sedaj pa so to raztegnili na 28 ur. Intel pravi, da tehnologije ne bo mogoče vgraditi na starejše računalnike, v novejših pa bo delovala le, če bomo uporabljali Intelov grafični čip in ne AMD-jevega ali Nvdiinega.
Intel še ni želel razkrivati podrobnosti, so pa dejali, da razlika med navadnim in varčnim načinom človeškemu očesu ne bo vidna - slika torej ne bo slabše ločljivosti, temnejša ali v zanič barvah. Kot kaže, se trik skriva v frekvenci osveževanja, ki jo bo Intelov grafični čip zmanjšal, če bo način uporabe to dopuščal (denimo branje ali pisanje besedila). Prav tako naj bi grafična kartica uporabljala senzor svetlosti v prostoru in inteligentno uravnavala osvetlitev zaslona.