Siri, Alexa in Google Assistant slišijo tudi ljudem neslišno

Matej Huš

11. maj 2018 ob 14:24:41

Elektronske pomočnike, kot so Alexa, Siri in Google Assistant, načeloma upravljamo z govorjeno besedo, a razumejo tudi še kaj drugega. Raziskovalci iz ZDA in Kitajske so ugotovili, da lahko razločijo in razumejo tudi ukaze, ki so skriti in ljudem neslišni. Zakamuflirani so lahko v glasbi na radiu, videoposnetkih na YouTube ali kod drugod. Ker lahko ti pomočniki naročajo izdelke na internetu, odklepajo hiše, potrjujejo rezervacije in podobno, je to precej velika varnostna luknja.

Sama bojazen pa niti ni nova. Skupini študentov z Berkeleyja in Univerze Georgetown sta že leta 2016 pokazali, kako lahko skrijeta ukaze v glasbo, tako da je potem pomočnik odprl želeno spletno stran ali se prestavil v način brez povezave. Delo so nadaljevali in ta teden so raziskovalci z Berkeleyja pokazali, kako lahko v posneto glasbo ali govorjeno besedilo skrijejo ukaze, ki jih Amazon Echo razume kot nakupovalni predlog. Raziskovalci s Princetona in kitajske Univerze Zhejiang so šli še korak dlje in poskrbeli, da je pomočnik onemel (mute). Na ta način ljudje niso slišali, da se je sploh karkoli zgodilo, saj ni bilo nobenega zvočnega efekta po naročilu.

Da je mogoče pomočnike naplahtati, ni nič novega. Lani je Burger King v ZDA pripravil reklamo, v kateri so vprašali "O.K., Google, what is the Whopper burger?" Lastniki Googlovih naprav so bili precej nejevoljni, saj je Googlov Assistent vsakokrat odprl Wikipedijo in jim prebral definicijo. Reklamo so kmalu nehali predvajati. Toda v ZDA ni nobenega zakona, ki bi prepovedal subliminalna sporočila za ljudi, kaj šele za naprave.

Imeti doma elektronsko napravo, ki ves čas posluša vso dogajanje, je varnostno tveganje že samo po sebi. Raziskovalci pa so sedaj v praksi pokazali, kako je to mogoče izrabiti. Lani smo tako lahko spremljali bizaren primer, ko naj bi Amazon Echo slišal umor, a iz vsega skupaj ni bilo nič.