Kam bo padla kitajska vesoljska postaja?
Matej Huš
24. mar 2018 ob 14:29:02
Najverjetneje naslednji teden bo na Zemljo padla prva kitajska prototipska vesoljska postaja Tiangong 1, ki so jo v vesolje poslali septembra 2011. Ker so nadzor nad postajo izgubili že leta 2016, je ne morejo kontrolirano poslati na Zemljo ali natančno napovedati, kam in kdaj bo padla. Evropska vesoljska agencija (ESA) je včeraj potrdila predhodno oceno, da bo Tiangong 1 na površje treščil med 30. marcem in 3. aprilom. Najverjetnejši datum je 1. april.
Tiangong 1 je trenutno na višini okrog 220 kilometrov, kjer je atmosferski upor že dovolj velik, da ima pred seboj le še nekaj dni življenja. Vesoljska postaja meri 10,4 metra in bo v večji meri zgorela ob vstopu v atmosfero, ne pa popolnoma. Kam bodo padli preostali koščki, še ni mogoče napovedati. Glede na inklinacijo orbite bo to med 42,8 stopinjami severno in 42,8 stopinjami južno, najverjetnejši pa sta prav skrajni vrednosti. V ESA ocenjujejo, da je verjetnost, da bi zadela kakšnega človeka, zanemarljiva - 10-milijonkrat manjša od verjetnosti za udar strele.
Kitajska je s Tiangongom 1 preizkušala sisteme za orbitalne manevre in srečanja, spojitve ter zagotavljanje življenjskih pogojev, ki so nujni za postavitev večje vesoljske postaje. Tiangong 2 so v vesolje poslali septembra 2016 in lahko nastani dva človeka.
Da bo Tiangong 1 padel, ni nič neobičajnega. Taka je običajna usoda vesoljskih postaj, saj je tudi na višinah 300-400 kilometrov atmosfere še dovolj, da je treba redno dvigovati orbito s potisniki. Tiangong 1 je svoje delovanje uradno zaključil leta 2015. Kasneje bi jo kontrolirano usmerili proti južnemu Pacifiku, podobno kot je ESA storila s tovornimi plovili ATV v letih 2008-2015. Toda Tiangong 1 je leta 2016 odpovedal poslušnost, tako da so morali počakati na naraven padec. Od tedaj Tiangong 1 spremljajo vse večje vesoljske agencije, vodilna pa je ESA. Približno mesto padca bodo lahko napovedali zgolj kakšen dan pred padcem, a zelo približno. Še nekaj ur pred padcem bo natančnost napovedi samo tisoč kilometrov.