Vdori v podjetja ne vplivajo na borzne tečaje
Matej Huš
20. jan 2018 ob 21:28:47
Kaj se zgodi na borzi z delnico podjetja, ki je pravkar razkrilo, da so bili žrtev resnega hekerskega vdora, v katerem so jim ušli osebni podatki več milijonov strank? Nič kaj dosti. Kje bo ta ista delnica čez dva tedna? Bolj verjetno kakor ne, bo kot na začetku ali celo malo višje. To je ključni izsledek raziskave, ki sta jo izvedla raziskovalca z Univerze v Georgetownu.
V preteklosti smo bili priče številnim velikim vdorom, ki so pestili velika podjetja. Še najotipljivejše finančne posledice sta imela zamolčana vdora v Yahoo, zaradi česar je Verizon znižal prevzemno ponudbo za Yahoo in ga kupil za 350 milijonov dolarjev ceneje. Sicer pa vdori delničarjev ne ganejo, gre sklepati iz zgodovinskega gibanja delnic.
Raziskovalca sta v svoji študiji ugotovila, da je v prvih treh dneh po objavi vdora tečaj delnic povprečno padel za 1,1 odstotka, a se je v 14 dneh vrnil na izhodiščno raven. Prav tako volatilnost delnic podjetij, ki so bila tarča vdorov, po vdoru ni narasla. Tudi ostali kazalniki se po vdoru niso sistematično premaknili v eno ali drugo smer, kar kaže, da je investitorjem in borzi precej vseeno, ali se podjetju primeri kakšen vdor. Z drugimi besedami to pomeni, da investitorji ne pričakujejo, da bi vdori in kraje podatkov lahko vplivali na denarne tokove in prihodnje dobičke podjetij. Če torej želimo večjo varnost, jo bomo morali zahtevati in njeno ogrožanje kaznovati tudi finančno, sicer vzpodbud zanjo ne bo.