Google v ZDA začel izročati tudi podatke s strežnikov v tujini

Matej Huš

18. sep 2017 ob 19:49:52

Lani je Microsoft dobil pomembno sodno bitko zoper ameriško pravosodno ministrstvo, saj je prizivno sodišče v New Yorku (drugo okrožje) razsodilo, da podjetju ni treba izročiti podatkov, ki so shranjeni izven ZDA. Konkretno je šlo za sodne odredbe po 30 let starem Stored Communications Act, ki jih je zahtevalo in dobilo tožilstvo ter so Microsoftu nalagale razkritje vsebine elektronskega predala pri MSN.com, ki je bila fizično shranjena na Irskem. Čeprav se je zdelo, da gre za pomembno in trajno zmago, je usoda tovrstne zasebnosti še zelo negotova. Prizivno sodišče za drugo okrožje ima pristojnost le nad Connecticutom, New Yorkom in Vermontom. Drugje okrožna sodišča lahko in tudi dejansko večkrat odločijo drugače.

Epilog bo bržkone dalo Vrhovno sodišče, kamor se je nad sodbo pritožilo pravosodno ministrstvo. Vrhovno sodišče se sicer še ni izjasnilo, ali bo primer sprejelo v obravnavo, saj jih sprejme manj kot odstotek, v ostalih primerih pa avtomatična obvelja drugostopenjska sodba. Medtem pa je praksa podjetij zelo različna. Microsoft se po celotnih ZDA še vedno sklicuje na sodbo prizivnega sodišča in tudi v drugih zveznih državah proti spornim odredbam vlaga pritožbe. Google pa je po drugi strani prenehal vlagati pritožbe, ker te ne zaležejo. Google sedaj povsod izven drugega okrožja podatke tudi na tujih strežnikih izroči.

Pravosodno ministrstvo je v dokumentaciji, ki jo je priložilo pritožbi na Vrhovno sodišče, razkrilo, da sta Yahoo in Google tovrstne primere pred 11 različnimi sodniki izgubila v petih različnih okrožjih. Samo v drugem okrožju je bila odločitev v prid podjetij, drugje pa so sodišče naložila izročitev podatkov. Ker je sodna praksa v različnih zvezni državah tako različna, pravosodno ministrstvo od Vrhovnega sodišča pričakuje, da primer preuči (in seveda odloči v korist izročanja podatkov).