POP TV in Kanal pod isto streho kot Telemach

Matej Huš

11. jul 2017 ob 08:33:08

United Group, ki je v lasti sklada KKR in Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) ter ki v Sloveniji obvladuje Telemach, prevzema medijski portfelj družbe CME v Sloveniji in na Hrvaškem. To z drugimi besedami pomeni, da bo imel Pro Plus, ki oddaja Kanal A in POP TV, istega lastnika kakor Telemach. Na Hrvaškem United Group s tem manevrom pridobiva Novo TV. Prevzem morajo odobriti še varuhi konkurence, ki bodo imeli v konkretnem primeru težko delo. CME bo v medijskem portfelju obdržal bolgarsko, češko, romunsko in slovaško televizijo, kjer ima skupno 36 kanalov in okrog 50 milijonov gledalcev.

CME je potrdil, da je posel težak 230 milijonov evrov, s prihodki pa bo CME poplačal 250 milijonov evrov posojila, ki zapade prihodnje leto. S tem se bo CME močno razdolžil, kar bo vplivalo na lažje in cenejše financiranje v prihodnosti. Pričakujejo, da bo posel sklenjen do konca leta, če bodo varuhi konkurence seveda do tedaj podali svoja soglasja. Ker v Zakonu o medijih piše (61. člen), da telekomunikacijski operater ne more hkrati opravljati radijske ali televizijske dejavnosti, če ne pridobi posebnega dovoljenja, piše Večer. Planet TV je prvi večji primer, ko je operater uspel ustanoviti svojo televizijsko hišo.

Na Financah so medtem izbrskali, da je Pro Plus lani ustvaril 51,6 milijona evrov prihodkov od prodaje in 379.000 evrov izgube iz poslovanja. Čista izguba je lani znašala 4,5 milijona evrov, kar pa ne pomeni nujno, da Pro Plus posluje slabo. Izkazoval je namreč kar 44,3 milijonov evrov stroškov za storitve, med katerimi so verjetno tudi storitve, ki mu jih zaračunava matično podjetje. Pro Plus namreč lastniku plačuje zakup pravice do predvajanja serij, blagovnih znamk oddaj itd. Na ta način lastnik poskrbi, da Pro Plus v Sloveniji nima dobička, ki bi bil obdavčen. CME je Pro Plusu odobril tudi posojila po 9,25-odstotni obrestni meri, na podlagi česar je Pro Plus lani plačal za 3,7 milijona evrov obresti, so še ugotovili. Po neuradnih podatkih naj bi se United Group pripravljal tudi na prevzem T-2.

Pro Plus in Telemach sta na naslovnicah pristala v začetku leta, ko je Pro Plus ugasnil prizemno oddajanje signala za Kanal A in POP TV. Dokler sta bila programa brezplačno dostopna prek sobne antene, Pro Plus ni mogel zahtevati plačila od kabelskih operaterjev. Po izklopu pa je Pro Plus od operaterjev zahteval plačilo za signal Kanal A in POP TV, ob enem pa zahteval, da ju uvrstijo v osnovno shemo. Telemach je bil prvi operater, ki je s Pro Plusom sklenil dogovor o tem nadomestilu. Ker je Telemach največji operater, kmalu pa mu je sledil še Telekom (ki je imel svojo računico, saj je isto naredil njegov Planet TV), se mali operaterji skorajda niso mogli pogajati. Sledile so podražitve paketov pri vseh večjih operaterjih, s čimer so pobrali znesek, ki ga morajo plačevati Pro Plusu.