Umetna inteligenca je staršem po 27 letih pomagala najti ugrabljenega otroka
Iztok Hočevar
10. maj 2017 ob 12:06:45
Programske rešitve za prepoznavo obrazov lahko uporabljamo za veliko stvari, a kaj, ko je večina njih grozljiva in predstavlja velik poseg v zasebnost posameznika. Vendar ima ta tehnologija tudi dobre plati. Na Kitajskem je tako povezala starša z njunim sinom, ki je bil ugrabljen pred 27-leti.
Spletna stran
37-letnemu kitajcu Fu Guiju je bilo čudno, da nima veliko spominov iz otroštva. Imel je le fotografijo sebe, ko je bil star 10 let. Zato je na spletno stran Baobeihuijia, ki povezuje starše in ugrabljene otroke, naložil to fotografijo. Le par mesecev kasneje sta na isto spletno stran njegove fotografije iz otroštva naložila tudi njegova starša. In umetna inteligenca, ki je plod razvoja kitajskega tehnološkega velikana Baidu in analizira vse podatke na omenjeni spletni strani, je prepoznala enak obraz na fotografijah. Ter po 27-letih povezala razbito družino.
Mukotrpno delo
Vsako leto je na Kitajskem ugrabljenih več deset tisoč otrok. Večina otrok pristane ali pri novi družini – ki ugrabiteljem seveda plača za otroka – ali pa v svetu kriminala. Kot odgovor na dogajanje so starši ugrabljenih otrok razvili spletno stran Baobeihuijia, ki želi povezati razdrte družine. Do sedaj je bilo povezovanje mukotrpno delo, saj je več tisoč prostovoljcev dnevno pregledovalo fotografije in druge dokumente, ki so jih starši in ugrabljeni otroci sami nalagali na stran, in poizkušalo najti povezave. Dokler ni marca letos na spletni strani po mesecih testiranj zaživela umetna inteligenca, ki jo je razvilo podjetje Baidu. V le dveh mesecih je AI uspela povezati že več družin, katerih člani so bili ločeni desetletja. Kljub temu pa je rešitev še daleč od popolnosti. Tako ne more povezati istih obrazov s fotografij, ki so nastale v razmaku šestih let ali več. Vendar Kitajci trdijo, da je njihov AI - seveda pod navedenimi predpostavkami - uspešen kar v 99,77 odstotka primerov.