Evolucija zaslonov in baterij: razvili prvi prozorni polimer, ki se sam popravlja
Nina Perovič
7. apr 2017 ob 08:18:58
Dnevi spraskanih in popokanih ekranov pametnih telefonov se po letih napovedi vendarle bližajo koncu. Raziskovalci z Univerze California Riverside so namreč ustvarili nov polimer, ki sam popravi nastale fizične poškodbe. Oziroma po domač, se sam pozdravi. Ne glede na velikost praske ali globino razpoke je površina kot nova v 24 urah, trdijo njegovi izumitelji. "Tudi če material prerežemo na dva dela, se bo kot človeška koža zlepil nazaj skupaj," je za britanski medij poudaril izmed izumiteljev novega polimera Chao Wang.
Seveda ne gre za prvi material, ki se lahko sam zdravi. Določene rešitve so tudi že na trgu. Tako ima recimo pametni mobilnik LG G Flex že približno pet let ohišje, ki je delno narejeno s pomočjo podobne tehnologije.
A novi polimer je prvi, ki je prozoren in lahko prevaja elektriko. Zato se tehnologija kar sama ponuja za izdelavo zaslonov občutljivih na dotik za pametne naprave, ki jih doslej iz takih snovi še ni bilo mogoče izdelati. V primerjavi s podobnimi materiali nova inovacija tudi veliko bolje reagira na temperaturne ekstreme in vlago.
Isti polimer bi se lahko uporabljal tudi v baterijah, ki so tudi občutljive na udarce in padce. Wang že razvija baterijo, ki bi se na isti način sama popravila v primeru močnega udarca (npr. ob padcu telefona na tla). Zato bi se lahko življenjska doba pametnih telefonov močno podaljšala. Wang upa, da se bo polimer uporabljal za ekrane in baterije pametnih telefonov v naslednjih treh letih.