Baterije z zaviralci gorenja

Matej Huš

16. jan 2017 ob 18:11:43

Tudi če izvzamemo defektne Samsungove Galaxy Note7, smo videli že več primerov, ko so se litij-ionske baterije pregrele in vnele - tudi pri nas -, kar ima lahko tudi hude posledice. Zato so raziskovalci z Univerze Stanford razvili baterije, ki imajo vgrajen zaviralec gorenja, ki se ob pregretju avtomatično sprosti in pogasi ognjene zublje. O odkritju pišejo v Science Advances.

Glavni problem litij-ionskih baterij je njihova nestabilnost, saj odstopanje od normalnih obratovalnih pogojev sproži verižno reakcijo, ki še pospeši naraščanje temperature in tlaka v bateriji ter končno eksplozijo ali vsaj požar. Raziskovalci s Stanforda so zato razvili nov separator, kakor se imenuje membrana, ki ločuje anodo in katodo. Novi separator vsebuje trifenil fosfat, ki je znan zaviralec gorenja, ki se uporablja na primer v letalski industriji. Namesto klasičnega polietilena (običajna plastika) je separator polimer iz trifenil fosfata (TPP) in polimera PVDF-HFP (poli(viniliden fluorid heksafluoropropilen). Slednji preprečuje, da TPP plaval po elektrolitu in kazil zmogljivost baterije. Če pa temperatura naraste nad 160 °C, se polimer raztali in TPP se razlije po bateriji in hitro pogasi. To se zgodi v vsega 0,4 sekunde, kar je pomembno, saj so požari baterij običajno zelo hitri in burni.

Če se bodo tovrstne baterije uveljavile, kar je odvisno zgolj od cene in zmogljivosti, bo svet postal nekoliko varnejši. Spet pa bomo lahko rekli, da gre za konceptualno zelo preprosto in logično izboljšavo, ki pa se je začuda doslej ni domislil še nihče.