Prizivno sodišče potrdilo odločitev, da ameriška sodišča ne morejo do podatkov v tujini
Matej Huš
25. jan 2017 ob 21:16:17
Zvezno prizivno sodišče je odločilo, da ne bo ponovno razsojalo o pravici ameriških oblasti, da od ameriških podjetij zahtevajo izročitev uporabniških podatkov, ki so fizično izven ZDA. Julija lani je Microsoftu uspela pomembna zmaga proti pravosodnemu ministrstvu, ki je bilo pridobilo sodno odredbo za izročitev uporabniških podatkov, ki jih je imel Microsoft na irskih strežnikih. Po pritožbi je prizivno sodišče odločilo, da od Microsofta ni mogoče zahtevati teh podatkov. Pravosodno ministrstvo je zahtevalo ponovno sojenje pred velikim senatom, ki pa ga ne bo. Edina možnost za spremembo razsodbe ostaja vrhovno sodišče.
Spomnimo, da je Microsoft v preiskavi v zvezi s prometom z mamili dobil sodno odredbo po zakonu Stored Communications Act. Tožilstvu bi bil moral izročiti vse podatke o imetniku nekega elektronskega predala pri MSN.com, česar pa Microsoft ni želel v celoti izpolniti. Izročil je vse podatke, ki so se nahajali na ameriških tleh, medtem ko je odredbo v delu, ki se je nanašala na irske strežnike, uspešno izpodbijal.
Pravosodno ministrstvo je sedaj pred prizivnim sodiščem zahtevalo ponovitev sojenja pred velikim senatom (en banc), o čemer je odločal osemčlanski senat. Ta je s štirimi glasovi za in štirimi proti zavrnil zahtevo, s čimer je odločitev na tej stopnji postala dokončna. Tiskovni predstavnik pravosodnega ministrstva Peter Carr je dodal, da preučujejo nadaljnje korake. Možnosti sta načeloma samo dve - razsodbo lahko spoštujejo ali pa jo poizkusijo izpodbiti pred vrhovnim sodiščem. To velike večine zadev, ki so naslovljene nanj, ne obravnava, temveč potrdi sodbe z nižje stopnje. Toda po drugi strani je res tudi, da vrhovno sodišče večino zadev, ki jih predlaga ministrstvo za pravosodje, vendarle obravnava.
Microsoft je v postopku podprlo veliko podjetij in organizacij, denimo Amazon, Apple, CNN, Verizon in tudi ameriška gospodarska zbornica. Ministrstvo medtem pravi, da podatki na diskih niso shranjeni kakor knjige na policah in da jih Microsoft lahko kadarkoli prebere ne glede na lokacijo. Zato menijo, da je odločitev sodišča slaba za nacionalno varnost, saj Microsoftu (in drugim) omogoča izigravanje zakonodaje.
To seveda ni popolnoma res, saj podatki na Irskem niso nedotakljivi. Ameriške oblasti jih še vedno lahko pridobijo, a morajo zahtevke pač poslati irskim oblastem in jih prepričati, da je očitano kaznivo dejanje dovolj resno in kaznivo tudi v EU, da podatke od Microsofta z odredbo pridobi irsko tožilstvo in jih posreduje ameriškemu. Do podatkov bi načeloma lahko prišle tudi tajne službe (NSA, CIA), a te ne smejo vohuniti za ameriškimi državljani.