Prestopna sekunda tudi letos ponagajala

Matej Huš

3. jan 2017 ob 18:58:29

Tudi letošnja prestopna sekunda, ki so jo vrinili 1. januarja ob 1.00 zjutraj po našem času (ure so pokazale 0:59:60), je povzročila nekaj težav računalnikom. Teh je bilo sicer manj kot pred štirimi leti, a se jim kljub vsemu nismo mogli popolnoma izogniti. Računalniki pač še vedno niso prilagojeni na dejstvo, da ima lahko dan včasih tudi 86401 sekundo (ali izjemoma 86399, čeprav se to še ni zgodilo).

Letošnja prestopna sekunda je največ preglavic povzročila CloudFlaru. Ker je bila ob polnoči po univerzalnem koordiniranem času (UTC) zaradi prestopne sekunde ena izmed spremenljivk v RRDNS negativna, kar se sicer ne more in ne sme zgoditi, saj časovna razlika med dvema zaporednima načeloma poizvedbama ne more biti negativna, nekaj poizvedb DNS ni delovalo. Težave so bile omejene, saj so prizadele 0,2 odstotka DNS-poizvedb prek CloudFlara, tako da je bil v enem odstotku primerov odziv na HTTP zahtevek neuspešen. Napako so hitro odkrili in jo v 90 minutah tudi odpravili. Pravzaprav je popravek težak vsega en znak, tako da 90 minut zajema iskanje napake, popravljanje kode, prevajanje in ponovni zagon.

Naslednjo prestopno sekundo pričakujemo v letu 2018, če se bo Zemlja vrtela predvidljivo hitro. Za zdaj kaže, da bo svet sprejel Googlovo obravnavo te težave. Google je ugotovil, da je težav najmanj, če ene same prestopne sekunde ni, temveč sekunde v več urah pred in po polnoči malenkostno raztegne. Na ta način nadoknadi časovno razliko, a brez nezveznega teka časa, ki računalnikom povzroča toliko težav.