Zakaj je Facebookov brezplačni internet problem

Matej Huš

8. okt 2016 ob 18:32:32

Facebook ni nikoli skrival svojih ambicij, da bi postal več od podjetja, ki obvladuje eno najbolj priljubljenih spletnih mest. V več kot 40 državah v Afriki, Latinski Ameriki in Aziji že ponuja program Free Basics, ki omogoča brezplačen, a omejen dostop do interneta, sedaj pa si tudi v ZDA pripravlja teren za isto storitev. A vstop ne bo enostaven, saj so mnenja o zakonitosti sheme, ki so jo v Indiji kmalu po vzpostavitvi zakonsko prepovedali, deljena.

Program Free Basics je na voljo v obliki aplikacije za pametne telefone, ki omogoča dostop do interneta, ki ne šteje v nobeno kvoto zakupljenih podatkov, tako da je de facto brezplačen. Facebook pravi, da gre za način, kako lahko revnejši prebivalci na deprivilegiranih območjih dobijo dostop do interneta. Toda ni vse zlato, kar se sveti, in tudi Free Basics ne ponuja dostopa do interneta. Namesto tega ponuja dostop do strani in storitev, ki jih Facebook potrdi. To pa je bistvena razlika, zaradi česar je, recimo, Indija Free Basics v novih pravilih o nevtralnosti interneta prepovedala.

Dostop do spletnih mest prek Free Basics je videti tako, da se brskalnik najprej poveže do posredniškega strežnika, ki je del Facebookove storitve Internet.org, ta pa potem dostopi do želenega spletnega mesta, ki ga posreduje uporabniku. Na ta način lahko operater ta promet izloči iz obračunavanja. Bistveni očitek pa je seveda selektivnost, saj lahko tako spremljamo le strani, ki jih Facebook podpre. To so na primer poleg njegovih lastnih še Wikipedia, BBC, Bing, ESPN, AccuWeather. Facebookov seznam zahtev, ki jih morajo strani izpolnjevati, če želijo upati na sprejem v Free Basics, ni kratek: nič videoposnetkov, od 200 kB večjih slik, VoIP, prenosa datotek itd.

Prav zaradi vseh omejitev je Free Basics v navzkrižju z osnovno idejo nevtralnosti interneta. Facebook zato v ZDA previdno tipa, kako bi uvedel to storitev, da je ne bi doletela enaka usoda kot v Indiji. Za zdaj ciljajo na ruralna področja, ki jih pokrivajo manjši, lokalni mobilni operaterji in kjer ljudje nimajo možnosti dostopa do interneta razen prek pametnih telefonov. FCC je že v preteklosti povedal, da je izvzemanje prometa iz obračuna (zero-rating) v ZDA dovoljen, a odločitve glede Free Basics še ni.

Pri nas kaj takega niti slučajno ne bi bilo mogoče, saj je bil obračun z ničelno tarifo najprej prepovedan. Potem so se operaterji pritožili, upravno sodišče je AKOS-ovo odločbo odpravilo, nove pa nismo dočakali, ker ničelne tarife ta hip nihče ne uporablja. Čakamo torej na naslednjega pogumneža, ki pa pri nas verjetno ne bo Facebook, saj imamo internet in ugodne mobilne in žične pakete že v vsaki vasi.