Astronomi ujeli najboljšo sliko razpadajočega kometa
Peter Jamnik
19. sep 2016 ob 19:10:05
Astronomi so posneli eno najbolj ostrih slik razpadajočega kometa do sedaj. Slikali naj bi razpadajoči komet 332P/Ikeya-Murakami, dlje kot 108 milijonov kilometrov stran od Zemlje. Za posnetek slike so uporabili Hubblov vesoljski teleskop, s katerim operira NASA. David Jewitt, astrofizik na kalifornijski univerzi ter vodja raziskovalne ekipe je dejal, da so v seriji slik, ki so jih posneli v treh dneh, uspeli ujeti tudi sliko, na kateri se vidi 25 delcev sestavljenih iz ledu in prahu, ki naj bi se odmikali stran od kometa s podobno hitrostjo kot hodi odrasel človek.
Komet, ki naj bi bil star približno 4,5 milijarde let, bi se lahko sodeč po slikah vrtel tako hitro, da so delci odpadali iz njegove površine. Tako naj bi komet za sabo pustil več kot 5 kilometrov dolg rep delcev. Te ugotovitve zagotavljajo vpogled v obnašanje kometov, ki naj bi po trenutnem prepričanju začeli izhlapevati in sproščati zelo močne sile ob približevanju soncu.
Jewitt je dejal, da je znano, da se kometi včasih razletijo, vendar do sedaj brez vedenja kako in zakaj. Težava je v tem, da se to zgodi hitro in brez opozorila, zato ni veliko možnosti, da bi dobili koristne podatke. Vendar zaradi izjemne resolucije Hubbla ne vidijo le zelo drobnih bitov kometa, vendar lahko gledajo tudi njihovo spreminjanje iz dneva v dan. To jim je omogočilo ene najboljših meritev pri opazovanju kometov do sedaj. Posnetki kažejo na to, da se je komet zavrtel okoli svoje osi v dveh do štirih urah, kar pomeni, da bi nekdo na tem kometu videl sonce zahajati in prav tako vzhajati v manj kot eni uri.
Na podlagi pridobljenih podatkov so ugotovili, da je sončna svetloba tako zelo segrela površino kometa, da so curki prahu in plina, ki so se odcepili od same površine kometa, medtem rotirali njegovo smer. Zaradi majhnosti njegovega jedra so delci, ki so se odcepili od kometa, lahko delovali kot motor v njegovi rotaciji. Hubblov teleskop je prav tako zaznal ločen delec kometa blizu, kar lahko predstavlja napoved novega razpada kometa. Vidni so tudi ostanki od podobnega dogodka iz leta 2012.
S to ugotovitvijo poizkušajo ovreči mišljenje, ki je do sedaj veljalo med astrofiziki, da komet umre, ko se približa soncu. Pravijo, da je fragmentacija kometa veliko bolj pomembna kot smo mislili, zaradi česar bodo Jewitt in njegova ekipa še naprej v podrobnosti opazovali posnetke 332P.