Kako so spletni prevaranti ukradli 40 milijonov evrov

Matej Huš

1. sep 2016 ob 13:20:37

Na dan je prišlo več informacij o eni najbolj donosnih izvedb tako imenovane direktorske prevare (CEO fraud), s katero so neznani napadalci od nemškega koncerna Leoni pridobili 40 milijonov evrov. Napad se je zgodil že 12. avgusta, podjetje je delničarje o njem zelo na kratko obvestilo 16. avgusta, v teh dneh pa so v romunskih časnikih na plano privrele podrobnosti, saj se je napad zgodil v tamkajšnji podružnici nemškega podjetja. Leoni ima sicer 75.000 zaposlenih v 32 državah po svetu.

Pri direktorski prevari posamezniki s pravicami, ki omogočajo razpolaganje z denarnimi sredstvi podjetja, prejmejo zelo podrobno izdelano sporočilo, ki je na las podobno legitimnim sporočilom uprave in v katerem jim prevaranti nalagajo plačilo denarnih zneskov na tuje račune. To se je zgodilo tudi v tovarni v romunskem mestu Bistrita, kjer Leoni proizvaja električne vodnike za Mercedes-Benz razreda E.

Finančna direktorica tovarne v Romuniji je prejela več elektronskih sporočil, v katerih naj bi ji nemška uprava potrjevala izplačilo 40 milijonov evrov na tuje račune, ki so po neuradnih podatkih na Češkem. Napadalci so se na akcijo izjemno dobro pripravili, saj so podrobno naštudirali poslovanje v podjetju in način komunikacije z upravo v Nemčiji. O tem priča tudi dejstvo, da so napadalci izbrali edino tovarno izmed štirih romunskih, ki ima pooblastila za izvajanje tovrstnih nakazil v tujino. Zaposleni v podjetju pojasnjujejo, da so bila tovrstna sporočila iz Nemčije v preteklosti običajna, zato ni nihče posumil, da so to pot sporočila lažna.

Ker je nastala škoda zelo visoka, v Romuniji incident že preiskuje tamkajšnji Direktorat za preiskovanje organiziranega kriminala in terorizma. Prav tako so v Romunijo prišli nemški nadzorniki, ki bodo izvedli temeljit pregled podjetja. V podjetju sicer zagotavljajo, da 40 milijonov evrov, ki so izpuhteli zaradi prevare, nikakor ne vpliva na obratovanje podjetij. Delničarji niso tako prepričani, saj je takoj po objavi vesti o prevari z nemške borze izpuhtelo šest odstotkov vrednosti podjetja, danes pa je tečaj delnice še nekoliko nižji.

Tovrstni napadi postajajo čedalje pogostejši, ugotavlja FBI. Od leta 2013 so prevaranti na enak način po celem svetu nakradli za več kot tri milijarde dolarjev.