Apple vložil milijardo v Didi, kitajski Uber
Matej Huš
16. maj 2016 ob 00:48:46
Apple je sporočil, da so vložili milijard dolarjev v kitajsko podjetje Didi Chuxing, ki tam nudi podobno storitev kot Uber in Lyft, torej aplikacijo za povezovanje voznikov avtomobilov in ljudi, ki iščejo prevoz. Milijarda dolarjev je veliko, a za Apple, ki mesečno ustvari okrog štiri milijarde dolarjev dobička in ima več kot 230 milijard dolarjev denarnih rezerv in ekvivalentov, je to precej malo. Vseeno pa je izjemno pomenljivo, da se je Apple odločil za investicijo v ta sektor in v to geografsko področje ter predvsem da jo je obesil na veliki zvon. Prav tako z izjemo Beatsa Apple tako velikih investicij doslej ni izvajal.
Vrednost podjetja Didi Chuxing je ocenjena na 25 milijard dolarjev (po takšnem vrednotenju je investiral Apple), na Kitajskem pa gre za daleč najpopularnejšo storitev za zasebne avtomobilske prevoze v državi, ki pokriva 87 odstotkov trga. Investicija je za Apple smiselna iz več razlogov. Gre za podjetje, ki se ukvarja z avtomobilizmom in ekonomijo deljenja ter aplikacijami - torej vsem, kar Apple tako ali drugače zanima. Ni nobena skrivnost, da Apple razvija tudi samovozeče avtomobile.
Izvršni direktor kitajskega podjetja Jean Liu je dejal, da so se z Applom o investiciji dogovorili "s svetlobno hitrostjo", zatem ko se je 20. aprila osebno srečal z Applovim izvršnim direktorjem Timom Cookom. Seveda so dogovori potekali že prej. Cook je dejal, da Didi predstavlja pomembno inovacijo, ki se odvija v razvijalski skupnosti iOS na Kitajskem. To je tudi ključno, saj si Apple nadvse želi ugodno klimo na Kitajskem, kjer letno proda za skoraj 60 milijard dolarjev izdelkov. Investicija v kitajsko podjetje ima pomembno vlogo pri dobrikanju kitajskem oblastem, ki je nujno potrebno za poslovanje na Kitajskem. Tudi Google je na primer moral popustiti in rezultate iskanja cenzurirati. Apple je bil v zadnjem času na Kitajskem pod drobnogledom zaradi svojih spletnih trgovin iTunes in iBook, seveda pa ni edini. Ne glede na končno sinergijo med Applom in Didijem pa Apple s tem vložkom rešuje še en problem - ogromno denarja ima, ki ne počne nič pametnega. Milijarde v bankah in obveznicah, izplačevanje dividend in odkupi lastnih delnic namreč ne poganjajo rasti podjetja - investicije jo, zato bo Apple pač poizkusil iz te milijarde iztisniti čim več.