Poglejte v podatke iz CERN-a
Matej Huš
24. apr 2016 ob 14:48:17
Eksperimenti, ki jih poganjajo v velikem hadronskem trkalniku v CERN-u, proizvajajo ogromne količine podatke, ki jih znanstveniki analizirajo in iz njih občasno izluščijo dokaze za obstoj na primer Higgsovega bozona. Kogar pobliže zanima, kako so videti surovi rezultati, si jih lahko sedaj pogleda, saj je kolaboracija CMS (Compact Muon Solenoid) v javno rabo poslala 300 TB podatkov, kar predstavlja približno polovico vseh zbranih podatkov.
To ni za velike javno financirane projekte nič neobičajnega, saj je navada, da se po analizi podatkov in objavi vseh relevantnih člankov vse podatke spusti v javnost. Nazadnje so v javnost 27 TB podatkov poslali novembra 2014, tokratna zbirka pa je največja doslej. Podatki so dosegljivi na CERN-ovem Open Data Portalu. Pri tem ne gre samo za podatke z detektorjev v obliki, ki so jih za delo uporabljali v CERN-u (primary datasets), temveč tudi za že obdelane zbirke (derived datasets) in ogromno orodij in kode, ki jo potrebujemo za različne analize podatkov. Prenesemo lahko kar sliko navideznega stroja CernVM, ki ima prednaloženo vso programsko opremo za analizo.
Kot pojasnjuje Kati Lassila-Perin, ki v CMS-u vodi ohranitev podatkov, veliko truda in naporov posvečajo obratovanju detektorja CMS in zbiranju podatkov. Ko so iz podatkov izluščili vse, kar se je dalo, ni nobenega razloga, da jih ne bo javno razgrnili, s čimer so na voljo kot odličen poligon za izobraževanje in trening fizikov na vseh stopnjah izobraževanja. Nekatera orodja so namreč primerna tudi že za dijake.
Konkretni podatki, ki jih je v tej šarži podatkov razgrnil CMS, so iz leta 2011, ki so potekali trki protonskih curkov z energijami 7 TeV.