NSA in GCHQ z odprtokodno opremo s Cipra prestrezata posnetke brezpilotnih vojaških letal

Matej Huš

1. feb 2016 ob 19:29:29

The Intercept razkriva, kako britanska in ameriška obveščevalna služba GCHQ in NSA prestrezata videoposnetke, ki jih izraelska brezpilotna letala pošiljajo svojim upravljavcem. Vohunjenje sámo ne bi bilo nič posebnega, a je zgodba zanimiva zato, ker gre za prve javno dostopne dokaze, da Izrael razpolaga z brezpilotnimi letali z nameščenim orožjem, in ker so obveščevalci za dekodiranje signalov uporabili kar prosto dostopno programsko opremo.

Izrael namreč uradno ni nikoli priznal, da uporabljajo brezpilotna letala, ki bi imela nameščene rakete. Toda Britanci in Američani so v okviru programa Anarchist več let prestrezali videoposnetke, na dan pa jih je prinesel Snowden. Pri tem početju niso edini, saj je že leta 1997 Hezbolah prestregel tedaj še nešifrirane posnetke brezpilotnih letal in na podlagi zbranih informacij izvedel napad, v katerem so ubili 12 pripadnikov izraelskih posebnih enot. Ko je izraelska preiskava to odkrila, so njihovi proizvajalci brezpilotnih letal začeli uporabljati sisteme za šifriranje komunikacije.

Zahodne obveščevalne službe dogajanju na bližnjevzhodnem nebu prisluškujejo s pogorja Troodos na Cipru, od koder šifrirane posnetke z brezpilotnih letal spremljajo vsaj od leta 1998. Do sedaj se jih je zbralo kar precej in nekaj jih je The Intercept tudi objavil. Med njimi vidimo tudi velika brezpilotna letala IAI Heron, ki imajo doseg 350 kilometrov, lahko v zraku ostanejo 40 ur in nesejo tono tovora (ali orožja). Zbrali so tudi posnetke v Iranu izdelanih brezpilotnih letal, ki jih upravlja Sirija, ter nekaj klasičnih lovcev. Izkazalo se je, da je mogoče šifrirane podatke razvozlati kar z uporabo odprtokodnega programa Antisky, ki se načeloma uporablja za dešifriranje plačljivih televizijskih signalov, nadaljnjo obdelavo pa so izvedli z ImageMagickom. Prehod na digitalne signale in šifriranje jim je delo otežil in okrog leta 2010 je GCHQ izgubila sposobnost dešifriranja posnetkov.

Izrael je največji proizvajalec brezpilotnih letal za vojaško uporabo
, ki jih izvaža v številne države. Trenutno jih (ne nujno izraelske) v vojaških spopadih uporabljajo ZDA, Velika Britanija, Pakistan in Izrael, razvijajo pa jih še številne druge države.