Telekom ne dovoli deljenja mobilne povezave
Matej Huš
26. nov 2015 ob 21:14:25
Telekom se je odločil, da zakup prenosa podatkov prek mobilnega omrežja ne pomeni, da jih lahko porabimo povsem poljubno. Tako lahko razumemo njihovo politiko, ki prepoveduje in tudi v praksi preprečuje deljenje podatkovne povezave z mobilnega telefona (tethering) v določenih paketih, če ne dokupimo (tehnično povsem nepotrebne) storitve, ki to dovoljuje.
V paketu Modri namreč Telekom do 31. 1. 2016 ponuja zakup dodatne količine prenosa podatkov, in sicer 10 GB za tri evre mesečno. Pri tem v pogojih uporabe piše, da te podatkovne povezave ni dovoljeno dovoliti z drugimi napravami, torej ustvariti Wi-Fi točke. Če želimo početi še to, moramo doplačati dodatna dva evra. Nekaj podobnega je v paketu EU neskončno zapovedoval že Simobil, a v praksi tega niso izvajali. Telekom svojo omejitev tudi v praksi izvaja in v primeru kršitve pogojev prekine promet. Telekom ni razkril razlogov, zakaj so se odločili za to omejitev. Za Delo so dejali le, da podobno tudi ne dovoljujejo uporabe govornih storitev na napravah brez kartice SIM, če ne naročijo ustreznih storitev (komunikator in sim 2).
Pojavi se vprašanje, kako Telekom filtrira promet oziroma ugotavlja, kateri promet ustvarjajo naprave, ki so priključene na prenosno dostopno točko (torej uporabljajo tethering). To namreč močno smrdi po nedovoljenem vohljanju po prometu in kršenju internetne nevtralnosti, saj uporabnik kupi storitev podatkovnega dostopa do interneta in bi moralo biti operaterji načeloma vseeno, kaj prek njega prenaša. Nevtralnost interneta je pri nas uzakonjena, vpogled v promet (deep packet inspection) pa po mnenju informacijskega pooblaščenca predstavljen nesorazmeren poseg v zasebnost.
V Telekomu so zapisali, da "zaradi te opcije internetnega prometa namreč ne ločujemo niti ne prioritiziramo, saj funkcionalnost deljenja povezav izvajamo na standardnih elementih mobilnega paketnega jedra". Ustavljanje prometa "izvajajo na elementu TDF (traffic detection management), ki je skladen s standardom 3GPP". Promet z drugim naprav identificirajo s prepoznavanjem vrednosti TTL brez analize vsebine. TTL predstavlja življenjsko dobo paketkov na internetu in se zmanjša vsakokrat, ko ga usmerjevalnik obdela in posreduje dalje. S tem se prepreči neskončno potovanje zablodelih paketkov, saj paketkov z ničelnim TTL usmerjevalniki zavržejo. Telekom tako trdi, da ne uporablja user-agent sniffinga ali traffic/port sniffinga, ki bi tudi lahko dala jasen odgovor, od kod izvira promet.
Za zdaj omejitev velja za dodatnih 10 GB prenosa podatkov, ki jih lahko zakupimo. Osnovni 3 GB v tem paketu (še?) niso predmet omejitev. Zaradi omejitve so Telekom že prijavili Informacijskemu pooblaščencu, Tržnemu inšpektoratu in Agenciji za pošto in elektronske komunikacije.