Apple izgubil patentni dvoboj z Univerzo v Wisconsinu

Matej Huš

19. okt 2015 ob 23:40:07

Tožarjenje zaradi kršitev patentov in modelov je sicer še vedno v glavnem v domeni proizvajalcev, a v zadnjem času čedalje intenzivneje svojo intelektualno lastnino branijo tudi visokošolske ustanove. Univerza v Wisconsinu je dobila bitko z Applom, ki ji bo moral izplačati 234 milijonov dolarjev zaradi nenamerne kršitve patentov.

Univerza v Wisconsinu je od Appla zahtevala 400 milijonov dolarjev, Apple pa je bil pripravljen plačati 10 milijonov dolarjev. Minuli teden je sodišče odločilo, da je Apple kršil patente, ki izvirajo z univerze in jih ima sedaj v lasti Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF). Gre za patente, ki pokrivajo nekatere funkcionalnosti v Applovih pametnih telefonih, in sicer je problematična mikroarhitektura jeder A7, A8 in A8X, ki jih najdemo v napravah iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 in iPad mini. Gre za predictor circuit, ki ga opisujejo patenti iz leta 1998.

WARF je tožbo vložil lani in v njej zatrjeval, da je Apple patente kršil namerno, kar bi lahko prineslo trojno odškodnino. Sodišče je odločilo, da nemarnosti ni bilo, zato odškodnine bo zvišalo. Povejmo pa, da je WARF pred kratkim vložil novo tožbo zoper Apple, saj naj bi patente kršili tudi čipi A9 in A9X, ki jih najdemo v iPhonu 6S, iPhonu 6S Plus in prihajajočem iPadu Pro. O tej tožbi mora sodišče še odločiti.

WARF sodi med najagresivnejše tožnike. Od leta 2000 so vložili 33 tožb in bili pri številnih uspešni. Univerze se čedalje bolj zavedajo, da je njihova intelektualna lastnina veliko vredna in da je ne gre brezplačno razdajati naokoli. Čeprav večino tožb še vedno vložijo podjetja, univerze zaradi kršenja patentov letno sprožijo 40-50 sporov, ocenjujejo v ZDA. Lani je WARF od licenčnin zaslužil 152 milijonov dolarjev, ki ki jih večino vlaga nazaj v univerzo. Vseeno so nekateri mnenja, da ni mogoče tožiti zaradi uporabe iznajdb, ki so jih razvili na univerzah z javnim financiranjem. ZDA so raziskave, ki so se končale v omenjenem patentu, financirale z dobrima dvema milijonoma dolarjev. Toda tako sodišča kakor Zvezna komisija za trgovino so že večkrat razsodili, da lahko univerze svoje izume patentirajo in jih tudi zaračunavajo.

Eden najodmevnejših primerov je slovita Carnegie Mellon University, ki je od Marvella iztožila poldrugo milijardo dolarjev. Po pritožbi je bila odškodnina znižana na 278 milijonov dolarjev, kar pa je še vedno lep znesek za univerzo.