Indonezija ni zadovoljna z Applovo milijardno investicijo
Matej Huš
9. jan 2025 ob 08:10:03
Lani je Indonezija Apple obvestila, da na svojem ozemlju ne bo dovolila prodaje iPhona 16, ker ne izpolnjuje pogoja delne lokalne proizvodnje. Tamkajšnja zakonodaja zahteva, da mora imeti telefon vsaj 35 odstotkov komponent lokalne izdelave, kar velja za vse proizvajalce. Samsung in Xiaomi sta na primer leta 2017 prav zaradi tega odprla tovarne v Indoneziji.
Apple v državi nima nobenih proizvodnih kapacitet, zato iPhona 16 ne sme prodajati. Z več kot 280 milijoni potrošnikov pa je tudi Indonezija dovolj velik trg, da Applu ni vseeno. Zato je Apple sporočil, da bo prihodnje leto v Indoneziji odprl svojo tovarno. A kljub milijardnemu znesku investicije to ne bo zadoščalo. Indonezija je Apple obvestila, da nova tovarna nima nič skupnega z iPhonom.
To drži, saj je Apple napovedal gradnjo obrata, kjer bi proizvajal AirTage. Ti sicer sodelujejo v Applovem ekosistemu, a niso sestavni del telefona in v resnici ne morejo šteti za njegove komponente. Applu so zato poslali stališče, da bo moral zgraditi kaj drugega. Apple komentarjev javno ne daje. Minister za industrijo Agus Gumiwang Kartasasmita pa poudarja, da Apple ne veže noben časovni rok. Dokler tovarne ne bo, se iPhoni ne bodo prodajali. Ali bodo enake omejitve veljale tudi za prihajajoči iPhone 17, je odvisno le od Appla, je dodal.
Ko je Apple prvikrat izvedel za prepoved prodaje, je ponudil investicijo v višini 10 milijonov dolarjev, nato 100 milijonov dolarjev in naposled milijardo dolarjev. Težava pa je, da ni povezana z iPhonom.